Սահմանադրական փոփոխությունները կդրվեն հանրաքվեի. ԱԺ-ն ընդունեց նախագիծը
ԲՀԿ-ն հայտարարեց, թե չի մասնակցում քվեարկությանը, «Լուսավոր Հայաստան»-ը հայտարարել էր, որ դեմ է, «Իմ քայլը» խմբակցությունը՝ կողմ։
88 կողմ, դեմ՝ 15 ձայնով նախագիծն ընդունվեց։
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծով առաջարկվում է 1995 թվականի հուլիսի 5-ի Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության՝ 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-ի փոփոխություններով, 213-րդ հոդվածը շարադրել նոր խմբագրությամբ։
«Մինչև Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը նշանակված Սահմանադրական դատարանի նախագահի եւ անդամների պաշտոնավարումը դադարում է:
Սահմանադրական դատարանի դատավորների թափուր տեղերի համար առաջադրումները կատարում են հաջորդաբար Կառավարությունը, Հանրապետության նախագահը եւ դատավորների ընդհանուր ժողովը: Սույն հոդվածի 1-ին մասի հիման վրա մինչեւ Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը նշանակված Սահմանադրական դատարանի նախագահի եւ անդամների լիազորությունները համարվում են դադարած, իսկ առաջացած թափուր տեղերը համալրելու ժամկետները եւ այլ մանրամասները սահմանվում են Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքով նախատեսված կարգով:
Նշված կարգը նախատեսող սահմանադրական օրենքի փոփոխություններն ընդունվում են եւ ուժի մեջ են մտնում սույն հոդվածի ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ երկամսյա ժամկետում»,- նշված է նախագծում:

Изменения в Конституцию будут вынесены на референдум
Парламент Армении принял сегодня решение о вынесении на референдум проекта «О внесении изменений в Конституцию Республики Армения».
Фракция «Процветающая Армения» заявила, что не будет участвовать в голосовании. Фракция «Светлая Армения» ранее заявила, что выступает против. Фракция «Мой шаг» проголосовала «за».
Решение принято соотношением голосов 88 «за», «15» против».
Согласно проекту «О внесении изменений в Конституцию Республики Армения», предлагается изложить в статью 213 в изменениях в Конституцию Армении от 6 декабря 2015 года в новой редакции.
«Срок пребывания в должности председателя и членов Конституционного Суда, назначенных до вступления в силу Главы 7 Конституции, прекращается».
Выдвижение на вакантные места судей Конституционного Суда осуществляют последовательно Правительство, Президент Республики и Общее собрание судей.
Предусматривающие указанный порядок изменения конституционного закона принимаются и вступают в силу в течение двухмесячного срока после вступления в силу настоящей статьи», - отмечается в решении.