Հույս ունենք՝ նախագահը չի ստորագրի և կդիմի Սահմանադրական դատարան. Մարուքյանը՝ հանրաքվե անցկացնելու նախագծի մասին
07/02/2020 18:57
Անիմաստ է հիմա քննարկել քարոզարշավը, քանի որ որոշումն ընդունվել է հակասահմանադրական ճանապարհով ու դեռ պարզ չէ՝ հանրապետության նախագահը կստորագրի՞ այն, թե՞ ոչ, «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում անդրադառնալով հարցին՝ կմասնակցի՞ «Լուսավոր Հայաստանը» հանրաքվեին նախորդող քարոզարշավին, պատասխանեց խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
«Սպասում ենք նախագահի գործողությանը, հույս ունենք, որ չի ստորագրի և կդիմի Սահմանադրական դատարան: Վստահ եմ, որ նախագահականում նստած իրավաբանները տեսել են, գիտեն, թե ինչ խախտումներ են տեղի ունեցել ու չեն կարող դրա առաջ աչք փակել», - ընդգծեց նա:
Որպես ակնառու խախտումներ՝ խմբակցության ղեկավարն առանձնացրեց մի քանիսը.
«Սահմանադրական փոփոխություն չի կարող լինել, Ազգային ժողով ընդհանրապես չի կարող ներկայացվել նման փաստաթուղթ՝ առանց պետաիրավական հանձնաժողովի եզրակացության: Երեկվա ամբողջ ընթացակարգը խախտված էր: Դրան գումարած՝ սահմանադրական փոփոխություն չեն կարող անել անցումային դրույթի մեջ: Չեն կարող անել անձի կարգավիճակը վատթարացնող հետադարձ ուժ տվող դրույթով… Ես կարող եմ բազմաթիվ խախտումներ թվարկել, մեր իրավաբանները կազմում են, կարող է 10-15 հոդված ունենանք: Խախտումների այս փունջը պետք է թույլ չտա, որ Հանրապետության նախագահը ստորագրի այս փաստաթուղթը», - նշեց նա:
Էդմոն Մարուքյանը հիշեցրեց՝ յուրաքանչյուր սահմանադրական մարմին ունի իր լիազորությունները ու պետք է դրա շրջանակներում կատարի իր առաքելությունը: Նախագահի առաքելությունը նաև այն է, որ նա պետք է հետևի Սահմանադրությանը:
«Նախագահն ունի հակակշիռ ստեղծելու, սխալները գտնելու ու շտկելու հնարավորություն: Հավանական եմ համարում, որ նախագահը չի ստորագրի»:

Bright Armenia hopes president will not sign bill on conduction of constitutional referendum and will apply to CC: Edmon Marukyan
07/02/2020 19:14
Discussion of campaign is senseless now, as the decision [to conduct a constitutional referendum] has been approved by the NA in an unconstitutional way, head of the Bright Armenia faction Edmon Marukyan said in an interview with RFE/RL, asked whether Bright Armenia will participate in the campaign of the referendum or not.
Marukyan said it is not clear yet  whether the president will sign the bill or not.
“We are waiting for the president’s actions. We hope that he will not sign it and will apply to the Constitutional Court. I am sure the lawyers working in the presidential residence have seen and know what violations took place. They cannot close eyes on them,” Marukyan said.
Asked to present the obvious violations, the head of the faction outlined few of them.
“Constitutional changes cannot take place as such document cannot be presented to the NA in general, without the conclusion of the State-Legal Standing Committee. Yesterday’s whole procedure was violated. In parallel with it, constitutional change cannot be made in the transitional provision. I can enumerate many violations, our lawyers are preparing them, we may have 10-15 articles. This bunch of violations must not allow the president of the Republic sign this document,” he said.
Marukyan reminded that each constitutional body has its authorities and must implement its mission within its circles. The deputy said following the Constitution is one of the missions of the president.
“The president has an opportunity to create a counter-balance, find and correct mistakes,” Marukyan said.