Վարչապետի ելույթը բովանդակությամբ և հռետորաբանությամբ հիշեցնում էին Ադոլֆ Հիտլերի ելույթները. ՎԵՏՕ
«ՎԵՏՕ» հասարակական-քաղաքական շարժումը հայտարարություն է տարածել երեկ ԱԺ-ում Սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթի վերաբերյալ:
«06.02.2020 թ.-ին ՀՀ ԱԺ-ում ելույթ ունեցավ ՀՀ վարչապետը, ում ելույթը թե բովանդակությամբ, թե հռետորաբանությամբ, թե նպատակով հիշեցնում էր նացիստական Գերմանիայի երրորդ ռեյխի ֆյուրեր Ադոլֆ Հիտլերի ելույթները: Մասնավորապես՝ ՀՀ վարչապետը ինքն իրեն հռչակեց ժողովուրդ և հայտարարեց (մեջբերում). «Եվ ուզում եմ ասել, որ բոլոր այն մարդիկ, ուժերը, ովքեր կփորձեն իրավական կամ այլ խոչընդոտներ հարուցել ժողովրդի ազատ կամարտահայտման առաջ, նրանք կարժանանան համարժեք հակահարվածի՝ որպես հակաժողովրդական, հակաժողովրդավարական և հակապետական ուժեր: Իսկ նրանք, ովքեր կընդունեն ժողովրդի բարձրագույն իշխանությունը, ժողովրդի բարձրագույն իրավունքը, կդառնան Հայաստանի ապագան կերտող նվիրյալներ» (մեջբերման ավարտը): Վարչապետը ԱԺ-ի ամբիոնից նաև խոստացավ (մեջբերում). «Եվ դուք այդ շնաբարո դուրսպրծուկների վնգստոցն եք լսելու, բոլորով» (մեջբերման ավարտը):
Ըստ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ՀՀ բոլոր այն քաղաքացիները, ովքեր իր անձից տարբերվող կարծիք ունեն, հակապետական և հակաժողովրդական ուժեր են, իսկ բոլոր այն մարդիկ, ովքեր հնազանդ են Փաշինյանի կամքին, համապատասխանաբար կսրբադասվեն որպես «ապագան կերտող նվիրյալներ»:
Քաղաքակիրթ աշխարհն արդեն ճաշակել է ժողովրդի անունից իրականացվող հալածանքների ու սրբադասումների պտուղները: Նացիստական ռեժիմի խելագար առաջնորդ Ադոլֆ Հիտլերը նույնպես իր ճանապարհը հարթում էր նման բովանդակությամբ ելույթներով: Ցավոք, ՀՀ պառլամենտի ամբիոնից հնչող այս ելույթը զուգատիպում է այլախոհ քաղաքացիների նկատմամբ ոստիկանական հատուկջոկատայինների կողմից անհիմն հարձակումներով, այլախոհ քաղաքացիներին պետական իշխանության գործադրմամբ փողոցներում պառկեցնելու և ստորացնելու արատավոր պրակտիկայով, հատուկ բուծված քաղաքական խուլիգանախմբերի հարձակումներով և այլն:
«ՎԵՏՕ» շարժումն անընդունելի է համարում գործադիր իշխանության ղեկավարի հռետորաբանությունը: Պատմությունը ցույց է տվել, որ նման հռետորաբանությունը կործանարար է: Ինքն իրեն ժողովուրդ հռչակող ղեկավարներն իրենց ապօրինություններն ու հակաժողովրդավարական գործելաոճն են քողարկում, իսկ Ֆյուրերի ելույթներին բուռն ծափահարող իշխանական պատգամավորներն այդ ելույթներից հետո չեն կարողանում խուսափել անհատական պատասխանատվությունից: Մենք սթափության կոչ ենք անում վարչապետին: Հորդորում ենք նրան դառնալ բոլոր ՀՀ քաղաքացիների վարչապետ, այլ ոչ թե միայն իր կարծիքը կիսողների», - ասված է հայտարարության մեջ:

The Prime Minister of the Republic of Armenia delivered a speech in the National Assembly on 06.02.2020. His speech was reminiscent of the speeches of Adolf Hitler, the Third Reich Führer of Nazi Germany, both in content, rhetoric and purpose. In particular, the Prime Minister of the Republic of Armenia declared himself a people and stated (quotation):
"I would like to say that all the people and forces that will try to impose legal or other obstacles to the free expression of the people's will, will be adequately rebuffed as anti-national, anti-democratic and anti-state forces.
And those who will accept the supreme authority of the people, the supreme right of the people, will become devotee creators of the future Armenia” (end of quotation). The Prime Minister also vowed from the NA rostrum (quotation). "And all of you will hear the yelp of unleashed perverts." (end of quotation ).
According to Nikol Pashinyan, all citizens of Armenia who have a different opinion are anti-state and anti-national forces, and all those who obey Pashinyan's will, should be classified as "devotees to create future" accordingly.
The civilized world has already tasted the fruits of persecution and sanctification on behalf of the people. The insane leader of Nazi regime Adolf Hitler also paved his way through speeches with similar content. Unfortunately, this speech from the rostrum of the Parliament of the RA coincides with groundless attacks on dissident citizens by law enforcement officers, with the practice of laying and humiliating dissident citizens in the streets, attacks by specially bred political hooligan groups and so on.
"VETO" movement considers the rhetoric of the executive power unacceptable. History has proved that such rhetoric is destructive.The leaders proclaiming themselves a people conceal their illegalities and anti-democratic practices, and members of Parliament impetuously applauding Führer’s speeches cannot avoid personal responsibility after those speeches.We urge the Prime Minister to be clear-headed. We urge him to become the Prime Minister for all citizens of the RA, not just for those who share his opinion.