Կոչ ենք անում ԼՂ խաղաղ կարգավորման գործընթացի շուրջ շահարկումները չդարձնել ներքաղաքական պայքարի գործիք. ԱԳՆ խոսնակ
ՀՀ արտգործնախարարությունը ներկայացրել է ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանի պատասխանը Արցախի նախագահական ընտրությունների թեկնածու Վիտալի Բալասանյանի հայտարարությանը։ Հարցուպատասխանը՝ ստորև.
Հարց. Արցախի նախագահական ընտրությունների թեկնածու Վիտալի Բալասանյանը, անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների՝ Ժնևում կայացած հանդիպմանը, նշել է, որ «քննարկվել են Քաշաթաղի, Լաչինի շրջանի հարավային մասում ադրբեջանցիների և հայերի համատեղ բնակավայրեր կառուցելու» և «այնտեղ խաղաղապահ ուժեր տեղակայելու» հարցը: Արդյոք այդ հարցը ներառված է եղել օրակարգում:
Պատասխան. Մենք ևս մեկ անգամ խստագույնս հերքում են նմանօրինակ սին և իրականության հետ որևէ աղերս չունեցող ենթադրությունները:
Մենք ուշադրությամբ հետևում ենք Արցախում մեկնարկած նախընտական արշավին: Հանուն մեր համազգային նպատակների և իղձերի, Արցախի ժողովրդի ընտրյալ ներկայացուցիչ լինելու համար պայքարում կոչ ենք անում Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման գործընթացի շուրջ շահարկումները չդարձնել ներքաղաքական պայքարի գործիք և զերծ մնալ բացահայտ սուտ և սադրիչ տեղեկատվություն տարածելուց:

Призываем не использовать тему мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в качестве инструмента внутриполитической борьбы – пресс-секретарь МИД
Министерство иностранных дел Армении представляет комментарий пресс-секретаря МИД Армении Анны Нагдалян относительно заявления кандидата в президенты Арцаха Виталия Баласаняна о встрече в Женеве.
Вопрос и ответ публикуем ниже:
Вопрос: Коснувшись встречи Глав МИД Армении и Азербайджана в Женеве, кандидат в президенты Арцаха Виталий Баласанян отметил, что «обсуждался вопрос строительства совместных поселений азербайджанцев и армян в южной части Кашатага и Лачинского района» и «размещения там миротворческих сил». Был ли этот вопрос включен в повестку дня?
Ответ: Мы вновь решительно отвергаем подобные ложные предположения, которые не имеют ничего общего с реальностью.
Мы внимательно следим за предвыборной кампанией в Арцахе. Во благо наших общенациональных целей и стремлений, в борьбе за пост избираемого народом Арцаха представителя, призываем не использовать тему мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в качестве инструмента внутриполитической борьбы и воздержаться от распространения очевидно ложной и провокационной информации.