Սի Ցզինպինը Թրամփի հետ քննարկել է կորոնավիրուսի դեմ պայքարը
Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ուրբաթ առավոտյան կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են նոր կորոնավիրուսի հարուցած թոքաբորբի դեմ պայքարի միջոցառումները, հայտնում է Չինաստանի Կենտրոնական հեռուստատեսությունը:
«Չինաստանի կառավարությունն ու ժողովուրդը հնարավոր բոլոր ջանքերը գործադրում են կորոնավիրուսի դեմ պայքարելու համար», - հեռուստաալիքը մեջբերել է Չինաստանի ղեկավարի խոսքը:
Ցզինպինն ընդգծել է, որ Պեկինը գործի է դրել իր տրամադրության տակ եղած բոլոր ռեսուրսները, որպեսզի առավելագույնս արագ հակազդի կորոնավիրուսի տարածմանը:
Թոքաբորբի բռնկումն ի զորու չէ արգելակել Չինաստանի տնտեսական զարգացումը, հայտարարել է Սի Ցզինպինը:
«Չինաստանի հաջող տնտեսական զարգացման երկարաժամկետ միտումը չի կարող փոխվել», - ասել է նա և հավելել, որ թոքաբորբի դեմ ՉԺՀ-ի կառավարության կողմից ձեռնարկվող միջոցներն արդեն ակներև դրական արդյունքներ են բերում:
«Մենք բացարձակապես վստահ ենք, որ կհաղթենք վիրուսին: Մենք դրա համար ամեն ինչ ունենք», - ընդգծել է չինացի առաջնորդը:

Си Цзиньпин обсудил с Трампом борьбу с коронавирусом
Председатель КНР Си Цзиньпин в пятницу утром обсудил с президентом США Дональдом Трампом меры по борьбе с пневмонией, вызванной вирусом 2019-nCoV. Об этом сообщило Центральное телевидение Китая.
"Правительство и народ КНР предпринимают все возможные усилия для борьбы с коронавирусом", - приводит телеканал слова китайского лидера.
Как подчеркнул Си Цзиньпин, Пекин задействовал все имеющиеся в его распоряжении ресурсы для того, чтобы максимально быстро реагировать на распространение коронавируса. Он уточнил, что для подавления вспышки "предпринимаются максимально решительные шаги".
Мощная вспышка пневмонии не способна затормозить экономическое развитие Китая, заявил Си Цзиньпин. "Долгосрочная тенденция успешного экономического развития Китая не может измениться", - приводит его слова телевидение.
Как он отметил, предпринятые правительством КНР меры по борьбе с пневмонией уже приносят очевидные положительные результаты. "Мы абсолютно уверены, что победим вирус. У нас для этого все есть", - подытожил китайский лидер.