Սիրիայում Իսրայելի հարվածների ժամանակ ուղևորատար օդանավը հազիվ է խուսափել խոցվելուց
Վայրէջքի պատրաստվող 172  ուղևորով օդանավը քիչ էր մնում հայտնվեր սիրիական բանակի կրակի տակ, որը հետ էր մղում Դամասկոսի մերձակայքում Իսրայելի հարձակումը: Արդյունքում օդանավը տարել են ռուսական ավիաբազա, հայտնել է ՌԴ պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Իգոր Կոնաշենկովը:
Ըստ գեներալի՝ հինգշաբթի գիշերը ժամը 02:00-ից հետո Իսրայելի ՌՕՈՒ չորս F-16 կործանիչներ առանց Սիրիայի օդային տարածք մտնելու ութ «օդ-հող» հրթիռով անսպասելի հարվածներ են հասցրել երկրի մայրաքաղաքի արվարձաններին: Ի պատասխան սիրիական կառավարական զորքերը կիրառել են ՀՕՊ զենիթահրթիռային համալիրներ:
Այդ պահին Դամասկոսի միջազգային օդանավակայանի շրջանում վայրէջքի էր պատրասվում Airbus-320 օդանավը: Կոնաշենկովը նշել է, որ միայն օդանավակայանի կարգավարների օպերատիվ գործողությունների եւ օդային երթեւեկության կառավարման ավտոմատացված համակարգի արդյունավետ աշխատանքի շնորհիվ է հաջողվել աերոբուսը հեռացնել խոցման գոտուց և բարեհաջող վայրէջքի տանել «Հմեյմիմ» բազայի մոտակա պահեստային օդանավակայանում:
Գեներալն ընդգծել է, որ ամբողջ աշխարհում ուղեւորատար չվերթների շարժումն իրականացվում է հայտնի բարձրություններում, որոնք Իսրայելի ռադիոտեղորոշման միջոցները հստակ տեսնում են: Նա հավելել է, որ իսրայելական ՌՏՄ-ները ոչ պակաս հստակությամբ տեսնում են Դամասկոսի օդանավակայանի շրջանում օդային իրադրությունը:

В Сирии во время ударов Израиля чуть не сбили пассажирский лайнер
Заходивший на посадку лайнер со 172 пассажирами чуть не попал под огонь сирийской армии, когда она отражала израильскую атаку под Дамаском. В результате самолет увели на российскую авиабазу, сообщил официальный представитель Минобороны Игорь Конашенков.
По словам генерала, в четверг после двух часов ночи четыре истребителя F-16 ВВС Израиля без захода в воздушное пространство Сирии нанесли внезапные удары восемью ракетами "воздух — земля" по пригородам столицы арабской республики. В ответ сирийские правительственные войска применили зенитные ракетные комплексы ПВО.
В этот момент в районе международного аэропорта Дамаска на посадку заходил пассажирский лайнер Airbus-320. Как отметил Конашенков, только благодаря оперативным действиям диспетчеров столичной воздушной гавани и эффективной работе автоматизированной системы управления воздушным движением удалось увести аэробус из зоны поражения и благополучно посадить его на ближайший запасной аэродром — на базе Хмеймим.
Генерал подчеркнул, что во всем мире движение пассажирских рейсов осуществляется в известных высотных эшелонах, которые радиолокационные средства Израиля отчетливо видят. Он добавил, что не менее отчетливо израильские РЛС видят воздушную обстановку в районе аэропорта Дамаска.