Օրենսդիր մարմնի կայացրած՝ հանրաքվե նշանակելու մասին որոշումն, ակնհայտ ու անթաքույց խախտում է ՀՀ Սահմանադրությունը. իրավապաշտպանները հայտարարություն են տարածել
ՀՀ մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը, «Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի» նախագահ Ավետիք Իշխանյանը և իրավաբան Ռուբեն Մելիքյանը հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ՝ անհանգստություն հայտնելով փետրվարի 6-ին ՀՀ Ազգային ժողովում ծավալված իրադարձությունների վերաբերյալ։
«Մենք՝ ներքոստորագրյալ իրավաբաններս և իրավապաշտպաններս, խորը անհանգստությամբ հետևելով փետրվարի 6-ին ՀՀ Ազգային ժողովում ծավալված իրադարձություններին, արձանագրում ենք, որ օրենսդիր մարմնի կայացրած՝ հանրաքվե նշանակելու մասին որոշումը ակնհայտ ու անթաքույց խախտում է ՀՀ Սահմանադրությունն ու սահմանադրական օրենսդրությունը։
Կարևորելով անմիջական ժողովրդավարության մեխանիզմները՝ միաժամանակ պնդում ենք, որ դրանք չեն կարող կիրառվել կամայականորեն և անիրավաչափորեն։ Դա ոչ միայն կխարխլի իրավական պետության հիմքերը, այլև կստեղծի իրավունքի ոտնահարման ծանրակշիռ նախադեպ։ Մեր այս մտահոգությունները լիովին համահունչ են Եվրոպայի խորհրդի շրջանակներում ՀՀ ստանձնած միջազգային պարտավորություններին։
Վերոգրյալից ելնելով՝ Հանրապետության նախագահին կոչ ենք անում ձեռնպահ մնալ այս հակասահմանադրական գործընթացին մասնակցությունից և հանրաքվեի նշանակումից։
Հայտարարությունը բաց է իրավաբանների և իրավապաշտպանների միանալու համար։ Ստորագրություններն ամփոփվելու են փետրվարի 8-ին՝ ժամը 17:00-ին։
Հայաստանի Հանրապետությունում գործող հասարակական և քաղաքական կառույցներին առաջարկում ենք Հանրապետության նախագահին դիմել համանման կոչով», - նշված է հայտարարության մեջ։

Принятое законодательным органом решение о назначении референдума явно и откровенно нарушает Конституцию Армении – заявление правозащитников
07/02/2020 18:04
Первый омбудсмен Армении Лариса Алавердян, председатель Хельсинкского комитета Армении Аветик Ишханян, юрист и правозащитник Рубен Меликян выступили с заявлением, выразив обеспокоенность в связи с имевшими место 6 февраля в Национальном Собрании Армении событиями.
«Мы, нижеподписавшиеся юристы и правозащитники, с глубокой обеспокоенностью наблюдая за развернувшимися 6 февраля в Национальном Собрании Армении событиями, констатируем, что принятое законодательным органом решение о назначении референдума явно и откровенно нарушает Конституцию и конституционное законодательство Республики Армения.
Придавая важность механизмам прямой демократии, утверждаем вместе с тем, что они не могут применяться по усмотрению и неправомерно. Это не только расшатает правовые основы государства, но и создаст весомый прецедент ущемления права. Наша обеспокоенность полностью соответствует взятым Арменией в рамках Совета Европы международным обязательствам.
Исходя из вышеизложенного, призываем Президента Республики воздержаться от участия в антиконституционном процессе и назначения референдума.
Заявление открыто для присоединения других юристов и правозащитников. Подписи будут обобщены 8 февраля, в 17:00.
Предлагаем действующим в Республике Армения общественным и политическим организациям обратиться к Президенту Республики с аналогичным призывом», - отмечается в заявлении.