Ընդդիմադիր պատգամավորների քանակը բավարար է հանրաքվեի որոշումը ՍԴ-ում վիճարկելու համար
Ընդդիմադիր երկու խմբակցությունները միասին կարող են դիմել Սահմանադրական դատարան՝ վիճարկելու հանրաքվե անցկացնելու մասին նախագահի ստորագրած որոշումը:
Հարցը ՍԴ-ում կարող է վիճարկվել, եթե ՍԴ դիմի պատգամավորների 1/5-րդը՝ կամ նվազագույնը 26 պատգամավոր:
Խոհրդարանի 132 պատգամավորից 88-ը «Իմ քայլը» դաշինքից են, 26-ը՝ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունից, իսկ 17-ը՝ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունից: Ստացվում է, որ ընդդիմությունը միասին ունի 44 մանդատ և ցանկության դեպքում կարող է դիմել ՍԴ:
Ավելի վաղ ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը հայտնել էր, որ եթե ԱԺ պատգամավորների 1/5-րդը դիմի Սահմանադրական դատարան՝ վիճարկելով նախագահի որոշումը կամ հրամանագիրը, ապա ՍԴ-ն է լինելու այն սուբյեկտը, որը որոշելու է կասեցնե՞լ այս գործընթացը, թե՞ ոչ:
Հիշեցնենք՝ Հանրապետության նախագահը ստորագրել է հրամանագիր՝ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեն ապրիլի 5-ին նշանակելու մասին:

Number of opposition MPs enough for applying to CC
Two parliamentary opposition factions may apply together to the CC to appeal the president’s decision to conduct constitutional referendum.
The issue may be appealed at the CC if 1/5 (26 MPs) of NA deputies apply to the Constitutional Court.
Eighty-eight deputies out of 132 are from My Step bloc, 26 are from Prosperous Armenia and 18 from Bright Armenia. Thus, the number of opposition MPs makes 44 which makes it possible for them to apply to the CC.
Chairman of the NA’s State-Legal Affairs Standing Committee Vladimir Vardanyan earlier stated that if 1/5 of the National Assembly deputies apply to the Constitutional Court to appeal the president’s decision or decree, the CC will decide to suspend this process or not.