Մայրաքաղաքը սպասարկող միանգամից 10 երթուղու վարորդներ գործադուլ են հայտարարել. պատճառը «պլանի» բարձրացումն է
10/02/2020 11:20
Թիվ 1, թիվ 12, թիվ 10, թիվ 19, թիվ 34 և մի շարք այլ երթուղիներ սպասարկող վարորդներն այսօր առավոտից գործադուլ են հայտարարել (բոլոր այդ երթուղիները պատկանում են միևնույն գծատիրոջը՝ խմբ.)։
Aysor.am-ի տեղեկություններով՝ պատճառը վերջինիս կողմից օրավարձի բարձրացումն է:
«Վարորդները գծատիրոջն օրական 13.700 դրամ են մուծում, հիմա որոշել է «պլանի» չափը բարձրացնի, դրա համար էլ մարդիկ բողոքում են, չեն ուզում էդ «նալոգով» աշխատեն», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ուղևորափոխադրող ընկերության դիսպետչերներից մեկը։
Օրավարձի բարձրացման մասին տեղեկությունը մեզ հետ զրույցում հաստատեց նաև Երևանի քաղաքապետի մամուլի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանը, ով նշեց, որ ուղևորափոխադրող ընկերության սեփականատերը որոշել է 1500 դրամով ավելացնել վարորդների կողմից վճարվելիք գումարի չափը։
Նա միաժամանակ տեղեկացրեց, որ միևնույն անհատին պատկանող 10 երթուղիներից այսօր առավոտյան գիծ է դուրս եկել միայն 24 համարի ավտոբուսը։
«Այս պահին խնդրին լուծում տալու համար քաղաքապետարանի և ընկերության սեփականատիրոջ միջև բանակցություններ են ընթանում։ Իհարկե, սա գծատիրոջ և իր աշխատակիցների խնդիրն է, բայց հասկանալի է, որ քաղաքապետարնն էլ այստեղ գործառույթ և շահագրգռվածություն ունի, որպեսզի ուղևորափոխադրումը վերականգնվի», - նշեց Հակոբ Կարապետյանը՝ հավելելով, որ խնդրի վերաբերյալ հանդես կգան լրացուցիչ տեղեկատվությամբ։

Водители микроавтобусов, обслуживающих 10 маршрутов столицы, объявили забастовку
Сегодня с утра водителя микроавтобусов, курсирующих по маршрутам №1, №12, №10, № 19, № 34 и ряду других маршрутов (все маршруты принадлежат одному собственнику – ред. Aysor.am), объявили забастовку.
По сведениям Aysor.am, причина акции в повышении со стороны владельца компании установленной ежедневной платы для водителей.
«Водители платят ежедневно собственнику 13.700 драмов, сейчас решили повысить "план", поэтому люди протестуют, не хотят платить такой "налог"», - сказал в беседе с корреспондентом Aysor.am один из диспетчеров пассажироперевозочной компании.
Пресс-секретарь мэрии Еревана Акоп Карапетян в беседе с корреспондентом Aysor.am подтвердил информацию о повышении платы, отметив, что собственник перевозочной компании решил повысить размер выплачиваемой водителями ежедневной платы на 1500 драмов.
Акоп Карапетян также сообщил, что из принадлежащих одному лицу обслуживающих 10 маршрутов микроавтобусов сегодня на работу вышли только микроавтобусы №24.
«Сейчас для решения проблемы между мэрией и собственником идут переговоры. Конечно, это проблема касается владельца компании и водителей, но понятно, что мэрия есть заинтересована в восстановлении пассажироперевозок», - отметил Акоп Карапетян, добавив, что об этом будет предоставлена дополнительная информация.