Իրանը կրկին կփորձի «Զաֆար» արբանյակը դուրս բերել ուղեծիր
Իրանը կփորձի «Զաֆար» արբանյակը ուղեծիր դուրս բերել մայիս-հունիս ամիսներին: Այդ մասին հայտնել է Իրանի տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների նախարար Մոհամադ Ջավադ Ազարի Ջախրոմին:
Նախարարն այդ մասին հայտարարել է այն բանից հետո, երբ կիրակի երեկոյան իրականացվեց «Սիմորգ» կրող հրթիռի արձակումը՝ «Զաֆար» արբանյակով: Ապարատը չհաջողվեց դուրս բերել անհրաժեշտ ուղեծիր, քանի որ հրթիռը վերջին փուլում չզարգացրեց անհրաժեշտ արագություն: «Զաֆար-2» արբանյակի արձակումը հնարավոր է մայիս-հունիսին», - Ջախրոմիի խոսքը մեջբերված է գերատեսչության պաշտոնական կայքում:
Նախարարի պնդմամբ՝ արձակումը հաջող էր՝ չնայած այն բանին, որ արբանյակն ուղեծիր դուրս բերելու փորձը հաջողությամբ չպսակվեց:
«Այժմ մենք ավելի քան երբևէ մոտ ենք հաջողությանը», - ավելացրել է Ազարի Ջախրոմին: Նա նաև Twitter-ի իր Էջում խոստացել է մոտ ժամանակներս իրականացնել «Նահիդ» արբանյակի արձակումը:

В Иране рассказали, когда попробуют еще раз вывести спутник на орбиту
Иран попробует вывести спутник "Зафар" на орбиту в мае-июне, сообщил министр информационных и коммуникационных технологий Ирана Мохаммад Джавад Азари Джахроми.
Министр заявил об этом после того, как в воскресенье вечером осуществил пуск ракеты-носителя "Симорг" со спутником "Зафар", однако аппарат вывести на необходимую орбиту не удалось, поскольку ракета не набрала на последнем этапе необходимую скорость.
"Запуск спутника "Зафар-2", возможно, будет осуществлен в месяце хордад (в григорианском календаре соответствует 22 мая – 21 июня - ред.)", - приводятся слова министра на официальном сайте ведомства.
По словам министра, в ведении которого находится, в том числе, разработка спутников, сам запуск был успешным, хотя попытка вывести спутник на орбиту не увенчалась успехом.
"Сейчас мы стали как никогда ближе к успеху", - добавил Азари Джахроми. Он также на своей странице в Twitter пообещал в скором времени провести запуск спутник "Нахид".