Պատրաստ ենք դիմել ՍԴ, եթե բավարար թվով ստորագրություններ լինեն. Էդմոն Մարուքյան
Մենք ասել ենք՝ պատրաստ ենք դիմել ՍԴ, եթե բավարար թվով ստորագրություններ լինեն, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն՝ անդրադառնալով հայտարարությանը, որ պատգամավորների 1/5-րդը կարող է դիմել ՍԴ՝ վիճարկելով հանրաքվե անցկացնելու մասին նախագահի որոշումը։
«Բայց ստորագրություն չկա։ Եթե լինեն՝ պատրաստ ենք։ ԲՀԿ-ն հայտարարել է, որ Վենետիկի հանձնաժողովի եզրակացությանն է սպասում, հետևաբար իրենք այս փուլում նախաձեռնությանը չեն միանա։ Դրա համար մեզ այդ հարցով դիմելն անիմաստ է։ Եթե բավարար թվով ստորագրություններ չեն հավաքվում, նախաձեռնենք՝ ի՞նչ անենք։ Մենք 17 ստորագրություն ունենք, 10 հատ էլ բերեք՝ դիմենք», - ասաց Էդմոն Մարուքյանը։
Հիշեցնենք՝ ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանն այսօր հայտարարել էր՝ եթե Ազգային ժողովի պատգամավորների 1/5-րդը դիմի Սահմանադրական դատարան՝ վիճարկելով նախագահի որոշումը կամ հրամանագիրը, ապա Սահմանադրական դատարանն է լինելու այն սուբյեկտը, որը որոշելու է կասեցնե՞լ, թե՞ ոչ այս գործընթացը:
Ավելի վաղ նախագահը ստորագրել է հրամանագիր՝ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեն ապրիլի 5-ին նշանակելու մասին:

Мы готовы обратиться в Конституционный суд в случае достаточного количества подписей – Эдмон Марукян
10/02/2020 16:01
«Мы сказали, что готовы обратиться в Конституционный суд, если будет собрано необходимое количество подписей», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян, касаясь заявления о том, что депутаты могут оспорить решение, если их 1/5 часть обратится в Конституционный суд.
«Однако подписей нет. Если будут, то мы готовы. Фракция «Процветающая Армения» заявила, что ждет заключения Венецианской комиссии, следовательно, на данном этапе они не присоединятся к этой инициативе. Поэтому, нам бессмысленно обращаться по этому вопросу. Если мы не можем собрать достаточное количество подписей, зачем инициировать этот процесс, для чего? Фракция может обеспечить 17 подписей, если будут еще 10, мы обратимся в Конституционный суд», - сказал Эдмон Марукян.
Напомним, сегодня председатель постоянной парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам Владимир Вардянан заявил, что депутаты Национального Собрания могут оспорить указ президента или постановление парламента, если их 1/5 часть обратится в Конституционный суд, который должен принять решение отменить этот процесс или нет.
Ранее президент Армении Армен Саркисян подписал указ о назначении референдума по изменениям в Конституцию Армении на 5 апреля.
Согласно референдуму, предлагается прекратить полномочия председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна и шести судей КС.