Պատրաստ ենք դիմել ՍԴ, եթե բավարար թվով ստորագրություններ լինեն. Էդմոն Մարուքյան
Մենք ասել ենք՝ պատրաստ ենք դիմել ՍԴ, եթե բավարար թվով ստորագրություններ լինեն, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն՝ անդրադառնալով հայտարարությանը, որ պատգամավորների 1/5-րդը կարող է դիմել ՍԴ՝ վիճարկելով հանրաքվե անցկացնելու մասին նախագահի որոշումը։
«Բայց ստորագրություն չկա։ Եթե լինեն՝ պատրաստ ենք։ ԲՀԿ-ն հայտարարել է, որ Վենետիկի հանձնաժողովի եզրակացությանն է սպասում, հետևաբար իրենք այս փուլում նախաձեռնությանը չեն միանա։ Դրա համար մեզ այդ հարցով դիմելն անիմաստ է։ Եթե բավարար թվով ստորագրություններ չեն հավաքվում, նախաձեռնենք՝ ի՞նչ անենք։ Մենք 17 ստորագրություն ունենք, 10 հատ էլ բերեք՝ դիմենք», - ասաց Էդմոն Մարուքյանը։
Հիշեցնենք՝ ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանն այսօր հայտարարել էր՝ եթե Ազգային ժողովի պատգամավորների 1/5-րդը դիմի Սահմանադրական դատարան՝ վիճարկելով նախագահի որոշումը կամ հրամանագիրը, ապա Սահմանադրական դատարանն է լինելու այն սուբյեկտը, որը որոշելու է կասեցնե՞լ, թե՞ ոչ այս գործընթացը:
Ավելի վաղ նախագահը ստորագրել է հրամանագիր՝ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեն ապրիլի 5-ին նշանակելու մասին:

Bright Armenia ready to apply to CC if necessary number of signatures is gathered: Edmon Marukyan
Bright Armenia faction is ready to apply to the CC if necessary number of signatures are gathered, head of Bright Armenia faction Edmon Marukyan told Aysor.am, referring to the statement that the 1/5 of NA deputies may apply to CC to appeal the decision of the president to conduct constitutional referendum.
“But there are no signatures. If there are, we are ready. The PAP stated that it waits for the conclusion of the Venice Commission, consequently they will not join this initiative at this phase. This is why it is senseless to apply to us with this question. If we do not get the necessary number of signatures why to initiate it. We have 17 signatures, bring the other 10 to apply,” Edmon Marukyan said.
Chairman of the NA’s State-Legal Affairs Standing Committee Vladimir Vardanyan earlier stated that if 1/5 of the National Assembly deputies apply to the Constitutional Court to appeal the president’s decision or decree, the CC will decide to suspend this process or not.