Մայրաքաղաքը սպասարկող միանգամից 10 երթուղու վարորդներ գործադուլ են հայտարարել. պատճառը «պլանի» բարձրացումն է
10/02/2020 11:20
Թիվ 1, թիվ 12, թիվ 10, թիվ 19, թիվ 34 և մի շարք այլ երթուղիներ սպասարկող վարորդներն այսօր առավոտից գործադուլ են հայտարարել (բոլոր այդ երթուղիները պատկանում են միևնույն գծատիրոջը՝ խմբ.)։
Aysor.am-ի տեղեկություններով՝ պատճառը վերջինիս կողմից օրավարձի բարձրացումն է:
«Վարորդները գծատիրոջն օրական 13.700 դրամ են մուծում, հիմա որոշել է «պլանի» չափը բարձրացնի, դրա համար էլ մարդիկ բողոքում են, չեն ուզում էդ «նալոգով» աշխատեն», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ուղևորափոխադրող ընկերության դիսպետչերներից մեկը։
Օրավարձի բարձրացման մասին տեղեկությունը մեզ հետ զրույցում հաստատեց նաև Երևանի քաղաքապետի մամուլի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանը, ով նշեց, որ ուղևորափոխադրող ընկերության սեփականատերը որոշել է 1500 դրամով ավելացնել վարորդների կողմից վճարվելիք գումարի չափը։
Նա միաժամանակ տեղեկացրեց, որ միևնույն անհատին պատկանող 10 երթուղիներից այսօր առավոտյան գիծ է դուրս եկել միայն 24 համարի ավտոբուսը։
«Այս պահին խնդրին լուծում տալու համար քաղաքապետարանի և ընկերության սեփականատիրոջ միջև բանակցություններ են ընթանում։ Իհարկե, սա գծատիրոջ և իր աշխատակիցների խնդիրն է, բայց հասկանալի է, որ քաղաքապետարնն էլ այստեղ գործառույթ և շահագրգռվածություն ունի, որպեսզի ուղևորափոխադրումը վերականգնվի», - նշեց Հակոբ Կարապետյանը՝ հավելելով, որ խնդրի վերաբերյալ հանդես կգան լրացուցիչ տեղեկատվությամբ։

Drivers of tens of mini-buses in Yerevan declare strike
Drivers of a number of mini-buses (N1, 12, 10, 19, 34 etc.) have declared a strike (all the mentioned lines belong to one owner) today following the raise of daily fee.
“The drivers are paying the owner of the line 13,700 AMD daily while now they complain that they do not want to pay this tax,” one of the dispatchers of passenger transporting company told Aysor.am.
The information about the decision to raise the daily fee has been confirmed by the spokesperson of Yerevan mayor, who said that the owner decided to raise the fee for the drivers by 1,500 AMD.
He also said that out of 10 lines belonging to the same person only one – N24 bus – is operating.
“To give solution to the issue negotiations are currently ongoing between the municipality and the company’s owner. Of course, it is an issue to be settled between the owner and employees but it is also clear that the municipality too has its function and interest to restore the passenger transportation,” Karapetyan said, adding that additional information will be provided.