Կոնստանտին Օրբելյանը դատը շահել ու վերականգվել է Օպերայի թատրոնի տնօրենի պաշտոնում
2020 թվականի փետրվարի 10-ից Կոնստանտին Օրբելյանը վերականգնվել է Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրենի պաշտոնում, այսուհետ նա կրկին կզբաղեցնի թատրոնի ոչ միայն գեղարվեստական ղեկավարի, այլ նաև՝ տնօրենի պաշտոնը, այդ մասին այսօր հրավիրած ասուլիսի ընթացքում հայտարարեց Օրբելյանը:
«Իմ՝ դատը շահելուց հետո, նախարարությունը դիմել էր վերաքննիչ, սակայն վերաքննիչը մերժել էր: Հիմա վերականգնվել եմ տնօրենի պաշտոնում ու շարունակելու եմ աշխատանքս մինչև պայմանագրի ավարտը՝ օգոստոսի 3-ը», - լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում նշեց Օրբելյանը:
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականի մարտի 28-ին Երևանի Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրեն Կոնստանտին Օրբելյանն այդ ժամանակ Մշակույթի նախարարի պարտականությունները կատարող Նազենի Ղարիբյանի հրամանով ազատվել էր զբաղեցրած պաշտոնից: Aysor.am-ի հետ զրույցում Մշակույթի նախարարության իրավաբանական վարչության պետ Անուշ Ղազարյանն ընդգծել էր, որ 2017 թվականին Օրբելյանի նշանակումը եղել է օրենքի առնվազն երկու կետի խախտմամբ:

Director of Al. Spendiaryan Opera and Ballet Academic Theatre Konstantin Orbelyan restored to the post
Director of Al. Spendiaryan Opera and Ballet Academic Theatre Konstantin Orbelyan has been restored in the post from February 10, 2020.
Speaking at a news conference today he said he won the lawsuit and will hold not only the position of the art director but also the director of the theatre.
“After I won the lawsuit, the ministry applied to the Court of Appeal, but the latter rejected the appeal. Now I have been restored in the post of the director and will continue working until the contract expires (August 3),” he said.
On March 28, 2019 Konstantin Orbelyan was dismissed from the post of the director of the theatre with the decree of that time acting minister of culture Nazeni Gharibyan who was stating that Orbelyan was appointed to the post with the breach of at least two provisions of the law.