Կլինի՞ «Ոչ»-ի շտաբ. ընդդիմադիրները դեռ չեն կողմնորոշվում
Ապրիլի 5-ին տեղի կունենա Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեն, իսկ փետրվարի 17-ից մեկնարկում է քարոզարշավը։
«Այո»-ի շտաբը ղեկավարելու է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության նախագահ Սուրեն Պապիկյանը։
«Ոչ»-ի շտաբ ձևավորելու մասին, մինչ այս պահը, որևէ քաղաքական ուժ չի հայտարարել։
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունն այսօր հայտարարեց, որ չեն պատրաստվում ձևավորել «Ոչ»-ի ճամբար։
«Մեր դիրքորոշումը հետևյալն է, որ հակասահմանադրական հանրաքվեի հակասահմանդրական պրոցեսի մեջ չպիտի լինի հակառակ ճամբար, պիտի լինի միայն «այո»-ի ճամբար, որովհետև իշխանությանը պետք է, որ ինչ-որ մարդիկ «ոչ»-ի քարոզչություն անեն։ «Ոչ»-ի որևէ ճակատ ձևավորելը նշանակում է իշխանությանը շանս տալ շարունակել գեներացնել ատելություն, վերջում էլ մեկի ներվերը չի հերիքի մեկի գլխին քարով կտա, կամ իրեն հայհոյողին կխբի և կունենանք արյունահեղություն, ինչին ԼՀԿ-ն միշտ է դեմ», - ասել է «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը։
«Բարգավաճ Հայաստան»-ը դեռ չի կողմնորոշվել՝ «այ՞ո»-ի, թե՞ «ոչ»-ի ճամբարում է լինելու։
«Ամեն ինչ պարզ կլինի քաղխորհրդի նիստից հետո։ Մեզ մոտ միաձայն չէ, կքննարկենք և մեր տեսակետը կհայտնենք», - ասել է ԲՀԿ ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը։
Հայ ազգային կոնգրեսն այսօր հայտարարություն էր տարածել՝ ընդգծելով, որ կողմ է ԱԺ-ի կողմից առաջարկված սահմանադրական փոփոխությանը և ակտիվորեն մասնակցելու է հանրաքվեին:
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը դեռ վերջնական որոշում չի կայացրել։
«Մենք, հանրաքվեին ընդառաջ, մարտավարություն չենք որդեգրել, շաբաթվա ընթացքում կվերջնականացնենք», - Aysor.am-ին ասաց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
Նա, սակայն, ներկայացրեց իր անձնական տեսակետը։
«Էս գործընթացը ոտքից գլուխ՝ և՛ բովանդակությամբ, և՛ ընթացակարգով հակասահմանադրական է, ուստի, կարծում եմ, որ ավելի ճիշտ է չմասնակցել ու չլեգիտիմացնել այս, ի սկզբանե, հակասահմանադրական ու հակաօրինական գործընթացը», - ասաց Արմեն Աշոտյանը։
Հայ հեղափոխական դաշնակցությունն այս հարցով քննարկումների մեջ է։
«Մենք հիմա քննարկումների մեջ ենք, առաջիկա երկու օրվա մեջ վերջնական հայտարարություն կանենք, հիմա կոնսուլտացիաների մեջ ենք, ընդհանուր պրոցեսի նկատմամբ ասել ենք մեր դիրքորոշումը, բայց ի՞նչ մարտավարություն ենք ընտրելու, ինչպե՞ս ենք մոտենալու, առաջիկա երկու օրը կհայտարարենք», - Aysor.am-ին ասաց ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը։
Նա նշեց՝ խորհրդակցում են նաև այլ կուսակցությունների հետ։
7-օրյա ժամկետ կա սահմանված, եթե այդ ժամկետի ավարտին «Ոչ » քարոզչական կողմ չի գրանցվում, ապա այդ ժամկետի ավարտից հետո 50 քաղաքացիներից կազմված խումբը կարող է դիմել ու գրանցվել որպես «Ոչ» քարոզչական նախաձեռնություն։

Constitutional referendum campaign will launch on February 17 with the “Yes” headquarters to be headed by chairman of the Civil Contract party’s administration Suren Papikyan.
Neither of political forces stated about the formation of “No” camp so far.
Bright Armenia faction head Edmon Marukyan stated that they are not going to form “No” camp.
“Our position is the following: there should be no opposite camp in this anti-constitutional process of anti-constitutional referendum. There must be only “Yes” camp because the authorities need someone to conduct “No” campaign. Forming “No” campaign means giving the authorities a chance to generate hatred which will sooner or later result in bloodshed to which Bright Armenia has always been against. Consequently, we do not see us in any camp. We have used our toolset and are ready to apply to the CC if necessary number of signatures is gathered,” Marukyan stated.
Prosperous Armenia has not decided yet whether it will be in “Yes” or “No” camp.
PAP leader Gagik Tsarukyan said the decision will be made at the session of the political council of the party.
Armenian National Congress issued a statement today, stressing that it backs the constitutional changes initiated by the NA and will be actively engaged in the referendum.
Armenia’s Republican party has not expressed final position yet.
“We have not adopted any strategy ahead of the referendum. We will finalize our position by the end of the week,” vice-president of the party Armen Ashotyan told Aysor.am.
Speaking about his personal position, Ashotyan said the whole process in anti-constitutional and it will be right not to participate and not to legitimate the anti-constitutional and unlawful process.
Armenian Revolutionary Federation-Dashnaktsutyun is yet discussing the issue.
“We are currently holding discussions and will make final statement during the upcoming two days. We have stated our position over the process in general but will state about our strategy and approach during the upcoming days,” ARF-D Supreme Body representative Ishkhan Saghatelyan told Aysor.am, adding that they are conducting consultations with other parties as well.
Chairman of the Central Election Commission said earlier today that there is a 7-day set timeframe, if during that period “No” propaganda side is not being registered, a group consisting of 50 citizens may apply and get registered as “No” propaganda initiative,” Mukuchyan said.