«Հրապարակ». Իշխանությունները լուրջ մտահոգություններ ունեն
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Իշխանությունները լուրջ մտահոգություններ ունեն հանրաքվեի մասնակցության մասով, մանավանդ որ հասունանում է բոյկոտի տարբերակը: «Իմ քայլում» պնդում են, որ պետք է վերադառնալ նախկին ընտրակարգին` թույլ տալ, որ դրսում ապրող ՀՀ քաղաքացիները քվեարկեն ՀՀ դեսպանատներում, սակայն տեխնիկապես դա հնարավոր չէ, որովհետև բախվում են Ընտրական օրենսգրքի փոփոխության խնդրին: Իշխանությունները փորձում են գնալ ավելի օպտիմալ ճանապարհով. 2 խոշոր քաղաքների՝ Գյումրի և Վանաձոր, քաղաքապետերի ընտրությունը ևս նշանակել ապրիլի 5-ին` մասնակցության մեծ թիվ ապահովելու համար:
Հիշենք, որ Գյումրիում ընտրությունը պետք է կայանար 2021-ին, սակայն որոշել էին տեղափոխել այս աշուն, հիմա ուզում են տեղափոխել գարուն` խոշորացման պատրվակով: Նույնը` Վանաձորի դեպքում: Սակայն Գյումրու քաղաքապետի թեկնածու չունեն։ Համոզում են Հայկ Մարությանի տեղակալ, Գյումրու թատրոնի նախկին տնօրեն Տիգրան Վիրաբյանին, սակայն վերջինս համաձայն չէ։
«Չի ուզում մտնել նման պատասխանատվության տակ, համ էլ իրեն քաղաքապետարանում կոմֆորտ է, էլ չենք ասում, որ նրա դեմ իր թեկնածությունը կդնի «Արմենիա» ՀԸ նախկին պրոդյուսեր Ռուբեն Մխիթարյանը, որի ընտրվելու շանսերը մեծ են», - ասաց մեր աղբյուրը»:

«Грапарак»: Власти серьезно обеспокоены
Газета «Грапарак» пишет, что власти серьезно обеспокоены по части участия в референдуме, особенно с учетом того, что назревает вариант бойкота. В блоке «Мой шаг» утверждают, что нужно вернуться к прежней избирательной системе – позволить, чтобы живущие за границей граждане Армении голосовали в посольствах Армении, однако это технически невозможно, поскольку сталкивается с проблемой внесения поправок в Избирательный кодекс.
Власти пытаются выбрать более оптимальный путь – назначить на 5 апреля выборы мэров двух крупных городов – Гюмри и Ванадзора, чтобы обеспечить высокую активность избирателей.
Напомним, выборы в Гюмри должны состоятся в 2021 году, однако принято решение перенести их на осень 2020 года. Сейчас, под предлогом укрупнения, хотят перенести выборы на весну. Аналогичная ситуация и в случае Ванадзора. Однако пока нет кандидата в мэры Гюмри. Пытаются уговорить заместителя мэра Еревана Айка Марутяна, бывшего директора театра Гюмри Тиграна Вирабяна, но последний не соглашается.
«Не хочет брать на себя такую ответственность, и потом ему комфортно в мэрии, не говоря уже о том, что против него выдвинет свою кандидатуру бывший продюсер телекомпании «Армения» Рубен Мхитарян, у которого больше шансов одержать победу на выборах», - отметил источник газеты.