Զեֆ Բեզոսը ռեկորդային 165 միլիոն դոլար է վճարել Բեվերլի Հիլզում գտնվող կալվածքի համար
Amazon ընկերության հիմնադիր, աշխարհի ամենահարուստ մարդը, ամերիկացի գործարար Զեֆ Բեզոսը, 165 միլիոն դոլար արժողությամբ անշարժ գույք է ձեռք բերել Կալիֆոռնիայի Բեվերլի-Հիլզ քաղաքում: Այս մասին հայտնում է The Wall Street Journal-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին:
Հաղորդվում է, որ նախկինում Լոս Անջելեսում և դրա արվարձաններում այսքան բարձր արժողությամբ անշարժ գույք դեռ չէր վաճառվել: Առանձնատան մակերեսը մոտ 3.6 հա է: Բեզոսն այն գնել է մեդիամագնատ Դեյվիդ Գեֆենից՝ առանց անշարժ գույքի գործակալների մասնակցության: Կալվածքի տարածքում կան թենիսի խաղադաշտ, գոլֆի խաղադաշտ, մի քանի այգի և տներ:
Ըստ թերթի տվյալների` Գեֆենը գույքը գնել է 1990 թվականին 47.5 միլիոն դոլարով: Այն ժամանակ դա Լոս Անջելեսի շրջանում բնակելի անշարժ գույքի համար վճարված ամենամեծ գումարն էր: Կալվածքի առաջին սեփականատերը Warner Bros.-ի նախագահներից մեկն էր` Զեք Ուորները:
Բեզոսի ունեցվածքը գերազանցում է 132 միլիարդ դոլարը, հայտնում է Bloomberg-ը: Նա առաջին տեղում է գործակալության կազմած ամենահարուստ մարդկանց ցուցակում:

Джефф Безос заплатил рекордные $165 млн за поместье в Беверли-Хиллз
Американский предприниматель Джефф Безос, который является основателем компании Amazon и самым богатым человеком в мире, приобрел за $165 млн поместье в городе Беверли-Хиллз (штат Калифорния). Об этом сообщила в среду газета The Wall Street Journal со ссылкой на источники.
Как отмечает издание, ранее ни один объект жилой недвижимости в Лос-Анджелесе и его пригородах не был продан за столь крупную сумму. Площадь поместья составляет около 3,6 га. Безос купил его у медиамагната Дэвида Геффена без участия агентов по продаже недвижимости. На участке есть теннисный корт, поле для игры в гольф, несколько садов и домов.
По сведениям газеты, Геффен купил поместье в 1990 году за $47,5 млн. Тогда это была самая крупная сумма, выплаченная за объект жилой недвижимости в районе Лос-Анджелеса. Первым владельцем поместья был один из президентов компании Warner Bros. Джек Уорнер.
Согласно оценкам агентства Bloomberg, состояние Безоса превышает $132 млрд. Он занимает первое место в составляемом агентством списке самых богатых в мире людей.
Капитализация Amazon превышает в настоящее время $1 трлн. Безосу также принадлежит аэрокосмическая компания Blue Origin. В 2013 году он приобрел газету The Washington Post за $250 млн.