«Samsung»-ի տնօրենների խորհրդի նախագահը հրաժարական է տվել
Հարավկորեական «Samsung» կորպորացիայի տնօրենների խորհրդի նախագահ Լի Սան Հունը լքել է պաշտոնը՝ արհմիությունների գործեունեությանը խոչընդոտելու գործով վերջերս բանտարկության դատապարտվելու ֆոնին, հայտնում է «Yonhap» գործակալությունը:
Նշվում է, որ շուտով կորպորացիայի տնօրենների խորհուրդը նոր նախագահ կնշանակի:
2019 թվականի դեկտեմբերի 17-ին Լի Սան Հունը մեղավոր է ճանաչվել այն օրենսդրությունը խախտելու համար, որը կանոնակարգում է արհմիությունների գործունեությունը: Նրան դատապարտել են 18 ամսվա ազատազրկման: Այս գործով անցնում Է «Samsung»-ի 32 աշխատակից, որոնցից 26-ը մեղավոր են ճանաչվել:
Դատապարտվածները փորձել են արհմիությունների անդամների անձնական տեղեկատվությունն օգտագործել նրանց ազդեցությունը սահմանափակելու համար:

Председатель совета директоров Samsung подал в отставку
Председатель совета директоров южнокорейской корпорации Samsung Ли Сан Хун покинул свой пост на фоне недавнего тюремного приговора по делу о препятствовании деятельности профсоюзов. Об этом в пятницу сообщило агентство Yonhap со ссылкой на компанию.
Как отмечает агентство, вскоре совет директоров корпорации назначит нового председателя.
17 декабря 2019 года Ли Сан Хун был признан виновным в нарушении законодательства, регулирующего деятельность профсоюзов. Его приговорили к 18 месяцам лишения свободы. Всего по этому делу проходят 32 сотрудника Samsung, 26 из которых были признаны виновными. Осужденные пытались использовать личную информацию о членах профсоюзов, чтобы ограничить их влияние.