Իշխանության եկած խմբի գերնպատակը հասարակության բզկտումն է. Լարիսա Ալավերդյան (Տեսանյութ)
Այն, ինչ արվում է իշխանության եկած խմբի կողմից, ավելի շատ նմանվում է քայքայիչ աղանդների գործունեության։ Դրա գերնպատակը հասարակության բզկտումն է, սոցիալական համերաշխությունից հեռանալը, «Սահմանադրական անվտանգություն․ մարտահրավերներ և լուծումներ» խորագրով քննարկմանն ասաց ՀՀ առաջին ՄԻՊ Լարիսա Ալավերդյանը։
«Մինիմում ծրագիրը երկրում քաոս ստեղծել է՝ լինի սահմանադրական, սոցիալական, թե իրավական։ Ինձ անհանգստացնում է ընտրովի արդարադատությունը։ Հիմա մենք ունենք Սահմանադրության ընտրովի օգտագործում։ Այս ԱԺ-ն, այս վարչապետն ու կառավարությունը լեգիտիմ չեն։ Մենք ստղծում ենք աննախադեպ նախադեպ, որը մեզ տապալում է։ Սա վտանգում է մեր զարգացումը», - ասաց բանախոսը։
Լարիսա Ալավերդյանը հռետորական հարց հնչեցրեց՝ միջազգային սկզբունքները մեզ համար գոյություն ունե՞ն, իշխանությունները «բանի տեղ» դնո՞ւմ են միջազգային կառույցների գնահատականները։
«Դատական իշխանությունների անկախությունը պետք է պաշտպանվի պետության կողմից։ Ես, որպես առաջին ՄԻՊ, հայտարարում եմ, որ մենք շարունակելու ենք մեր 30 տարվա աշխատանքը՝ գիտակից քաղաքացի կերտելու դաշտում», - ասաց նա։

Лариса Алавердян: Сверхзадача пришедшей к власти группы – раскол общества
«То, чем занимается пришедшая к власти группа, похоже больше на разрушительную деятельность сект. Сверхзадачей этого является – раскол общества, отдаление от социальной солидарности», - заявила сегодня первый омбудсмен Армении Лариса Алавердян в ходе обсуждении на тему «Конституционная безопасность: вызовы и решения».
«Программа минимум заключается в создании хаоса в стране – будь то конституционного, социального или правового. Сейчас в стране Конституция применяется избирательно. Это Национальное Собрание, этот премьер-министр и правительство – нелегитимны. Мы создаем невероятный прецедент, который приведет к нашему краху. Это угрожает нашему развитию», - сказала Лариса Алавердян.
«Существуют ли для нас международные принципы? Считаются ли власти с оценками международных структур?» - отметила Лариса Алавердян.
По словам первого омбудсмена, независимость судебной власти должна защищаться государством.
«Я как первый омбудсмен Армении заявляю, что мы продолжим нашу 30-летнюю деятельность в сфере воспитания сознательного гражданина», - сказала она.