Սուրեն Պապիկյանը չի հերքում, որ դատված է եղել. նա դիմում է ԱԱԾ ու ոստիկանություն (Տեսանյութ)
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը դիմում է ԱԱԾ ու ոստիկանություն՝ երեկ «Հրապարակ»-ում իր վերաբերյալ հրապարակված հոդվածի առնչությամբ։
«Հրապարակը»-ը գրել էր, թե «Սուրեն Պապիկյանը թաքցրել է իր դատվածության փաստը. զինծառայության ժամանակ նա իր հրամանատարին դանակով խփել է, և քրեական գործ է հարուցվել այդ առիթով»։
«Վայ-լրատվականները հանձնարարություններ են ստացել ամեն կերպ մրոտել իմ բարի համբավը ու այն աշխատանքը, որ իմ կողմից արվել է, փորձում են նսեմացենլ», - Facebook-ի ուղիղ եթերում հայտարարեց Պապիկյանը։
Նա ասաց, թե իրեն որևէ կերպ խանգարել հնարավոր չէ։ Նախարարը նշեց, թե ՀՀ օրենսդրությամբ՝ որևէ դատվածություն, եթե մարված է, տվյալ անձը դատված չի համարվում։
«Ես ծառայել եմ ոչ հայկական բանակում, ծառայության ընացքում լինում են նաև որոշ խնդիրներ: Այն ամենը, ինչ ներկայացվել է, կա որոշակի ճշմարտություն, կա նաև որոշակի թյուր մատուցման ձև։ Խոսքը վերաբերում է 2004-ից 2006 թվականներին իմ ծառայության ընթացին, չեմ նշի զորամաս, ինչ տեղում եմ ծառայել, իմ ծառայության ընթացքում աչքի եմ ընկել որպես լավ զինվոր, եղել եմ սահմանապահների լավ զինվոր, սակայն եղել է մի դեպք, երբ իմ ազգային արժանապատվությանը վնասող հարված է հասցվել, ու ես հայտնվել եմ մի միջադեպում: Գրում են ինչ-որ կտրող-ծակող սուր գործիքների մասին, դա իրականությանը չի համապատասխանում, ես որևէ նման արարք չեմ արել: Իմ մասնակացությունը ոչ կանոնադրային հարաբերությունների մասնակցություն է ու նաև ես որևէ մեղք չեմ ընդունել, համաներմամբ ազատ եմ արձակվել ու դրանով համարվել է մարված իմ դատվածությունը, դա մոտավորապես եղել է 13-14 տարի առաջ», - ասաց նա։
Սուրեն Պապիկյանն ասաց, որ կյանքի այդ էտապը համարում է փակված։
Նախարարը նշեց նաև, թե շարունակելու է ծառայել Հայաստանին, Արցախին ու հայ ժողովրդին։
«Ովքեր փորձում են ինձ ներկայացնել դևի, չարի կերպարում, նրանց չի հաջողվելու, որովհետև ես իմ երկրի ծառան եմ, ես որևէ մեկի նկատմամբ ուժ չեմ գործադրել, զենքի կիրառություն իմ կողմից տեղի չի ունեցել, ինչ տեղի է ունեցել, ինձ համար ցանկալի բան չէ, եթե դա տեղի ունենար այսօրվա գիտակցությամբ, այլ կլիներ», - ասաց Սուրեն Պապիկյանը՝ նշելով, թե ափսոսում է, որ կյանքում այդպիսի հատված է ունեցել։
«Սա գաղտնի չի եղել, ես ոչինչ չեմ թաքցրել, իմ հայրենի Ստեփանավանում իմացել են, հիմա էլ իմ շատ ընկերներ դրա մասին գիտեն, բայց դա ես չեմ համարում վտանգավոր ինչ-որ բան, ես ափսոսում եմ», - ասաց նախարարը։
Սուրեն Պապիկյանն ընդգծեց՝ այս ինֆորմացիան անձնական գաղտնի ինֆորմացիա է ու ոստիկանության հատուկ բաժնում է պահպանվում։
«Այս ինֆորմացայի հասանելիությունը կարող է հասու լինել միայն իրավապահ համակարգի բարձր պաշտոնյաներին, ես ուզում եմ արձանագրել, որ իրավապահ տվյալ անձը կամ անձիք զբաղված են եղել իրենց գործընկերների նկատմամբ կոմպրոմատների փաթեթներ ձևավորելով ու տվյալ անձինք այսօր խոսում են պատվից», - ասաց նա։
Սուրեն Պապիկյանն ասաց, թե դիմում է ԱԱԾ տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարին ու ՀՀ ոստիկանության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատարին՝ պարզելու, թե ում ձեռքով ու ինչ կերպ է իր անձնական կյանքի գաղտնի ինֆորմացիան դարձել իր անունը մրոտելու առիթ։

Territorial administration and infrastructures minister does not deny being convicted, applies to NSS and police to reveal those behind the leakage
Minister of territorial administration and infrastructures Suren Papikyan applied to the National Security Service and the police following the publication by Hraparak entitled “Suren Papikyan hides the fact of being convicted.”
The media reported that while serving in the army Papikyan stabbed his commander.
In live video on Facebook Papikyan said that the media received instruction to discredit him and his work.
He stressed that according to the Armenian legislation, if a conviction is canceled the person is not considered to be a convict.
Papikyan said that the incident happened during his service in 2004-2006. He said it happened after his national dignity was offended.
“They write about a sharp cutting and stabbing tool, but it does not correspond to reality. I have not done such a thing. My participation is participation in non-statutory relationships. I have not pleaded guilty, and I was paroled which means my conviction is cancelled. It happened 13-14 years ago,” he said, adding that he closed that period of his life.
The minister also said that he will continue serving Armenia, Artsakh and Armenian people.
“Those who are trying to present me as evil will not succeed as I am the servant of my country and have not applied force against anyone and have not used weapon against anyone. I did not want such thing to happen,” Papikyan said, adding that he regrets having such experience in life.
“It was not a secret. I have not hidden anything,” the minister said, stressing that this is secret information and is kept in special department of the police.
“This information is available only to high-ranking officials of the law enforcement system. I want to register that the mentioned law enforcement representative or representatives were busy with collecting packages with incriminating materials against their colleagues and today this people are speaking about honor,” he said.
Papikyan applied to the NSS acting director and acting police chief to reveal who and how used the secret information about his life for discrediting him.