Չինացի բժիշկները կորոնավիրուսի դեմ պայքարի արդյունավետ միջոց են գտել
Չինացի բժիշկները մշակել են նոր  կորոնավիրուսի՝  2019-nCov-ի, հարուցած թոքաբորբի բուժման արդյունավետ եղանակ: Այդ մասին հայտնել Է ՉԺՀ-ի պետական ունեցվածքի վերահսկման և կառավարման կոմիտեն, հայտնում է ТАСС-ը::
Պացիենտներին սկսել են փոխներարկել այդ հիվանդությունից ապաքինված դոնորների արյան պլազմա: Այդ մեթոդը թույլ է տվել փրկել ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող արդեն տասնյակից ավելի հիվանդների. նրանց վիճակի բարելավում է տեղի ունեցել բուժընթացից արդեն 12-24 ժամ անց:
Ապաքինվողների արյան մեջ հայտնաբերել են կորոնավիրուսի դեմ պայքարում արդյունավետ՝ մեծ քանակությամբ հակամարմիններ: Ճշտվում է, որ կենսանյութն անցնում է հատուկ ընթացակարգ, որի ժամանակ դրանում գտնվող վիրուսը ոչ ակտիվ է դառնում:

Китайские врачи нашли эффективный способ борьбы с коронавирусом
Китайские врачи разработали эффективный способ лечения пневмонии, вызванной коронавирусом 2019-nCov. Об этом сообщил Комитет по контролю и управлению государственным имуществом КНР, передает ТАСС.
Пациентам начали переливать плазму крови от выздоравливающих от этой болезни доноров. Этот метод позволил спасти уже более десятка находившихся в критическом состоянии больных — улучшения в их состоянии наблюдались уже через 12-24 часа после процедуры.
В крови идущих на поправку обнаружили большое количество эффективных в борьбе с коронавирусом антител. Уточняется, что биоматериал проходит специальную процедуру, во время которой находящийся в нем вирус становится неактивным.