Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Թոմաս Գրեմինգերի հետ
Մյունխենյան անվտանգության համաժողովի շրջանակներում փետրվարի 14-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Թոմաս Գրեմինգերին, տեղեկացնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը նշեց, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է ԵԱՀԿ գործադիր մարմինների հետ հաստատված արդյունավետ գործընկերության ամրապնդումը և ընդլայնումը՝ թիրախային նորանոր ծրագրերի և նախաձեռնությունների խթանման միջոցով: Այս տեսակետից քննարկվեցին «Հայաստանի հետ համագործակցության» ԵԱՀԿ ծրագրի շրջանակներում համագործակցությունը և այն առավել արդյունավետ դարձնելու ուղիները։
Հայաստանի ԱԳ նախարար Մնացականյանը և ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Գրեմինգերն անդրադարձ կատարեցին Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման գործընթացին և այս շրջանակում տեղի ունեցած վերջին հանդիպումներին:
Նախարար Մնացականյանն ընդգծեց խաղաղ գործընթացում Արցախի իշխանությունների ուղիղ ներգրավվածության կարևորությունը, հատկապես այն հարցերում, որոնք վերաբերում են Արցախի անվտանգությանը և կարգավիճակին:
Երկուստեք ընդգծվեց խաղաղությանը նպաստող միջավայրի ամրապնդման և ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելուն ուղղված հաջորդական քայլերի և այս շրջանակում ԵԱՀԿ դերսկատարման կարևորությունը։

Armenia’s Foreign Affairs Minister Zohrab Mnatsakanyan met on February 14 in Munich with the OSCE Secretary General Thomas Greminger, Armenia’s MFA press service reports.
During the meeting Zohrab Mnatsakanyan noted that Armenia attaches significance to the reinforcement of effective cooperation with the OSCE executive bodies and expansion of partnership by promotion of new projects and initiatives.
The interlocutors discussed partnership in the sidelines of "Cooperation with Armenia" OSCE project.
Armenia’s minister and the OSCE Secretary General referred also to the process of peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict and the recent meetings in its framework.
Minister Mnatsakanyan stressed the importance of direct involvement of Artsakh authorities in the peace process, especially in the discussion of the issues relating to Artsakh security and status.
The parties emphasized the importance of OSCE’s role in fostering peace promoting atmosphere and steps aimed at preparation of peoples to peace.