Լավրովը՝ Իսրայելին ու Պաղեստինին վերաբերող «դարի գործարքի» մասին
Միացյալ Նահանգներն ըստ էության անտեսել է մերձավորարևելյան կարգավորման նկատմամբ միջազգայնորեն ճանաչված մոտեցումը, դա հազիվ թե օգնի բարելավելու իրադրությունը, հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավորովը Stampa թերթում հրապարակված հարցազրույցում:
«ԱՄՆ-ն իր ոճով առաջարկել է «մի հարվածով» լուծել արդիականության ամենահին հակամարտություններից մեկը: Ըստ որում Վաշինգտոնում ըստ էության անտեսել են մերձավորարևելյան կարգավորման՝ ընդհանուր ճանաչում գտած միջազգային-իրավական հիմքը, որը ներառում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի և Գխավոր ասամբլեայի բանաձեւերը, Արաբական խաղաղ նախաձեռնությունը», - հայտարարել է Լավրովը:
Ըստ նրա՝ ԱՄՆ-ի մշակումները ենթադրում են պաղեստինյան տարածքների բոլոր հանգուցային խնդիրների՝ սահմանների, բնակավայրերի, Արևելյան Երուսաղեմի, փախստականների «վերջնական կարգավիճակի» լուծում հօգուտ Իսրայելի միակողմանի զիջումների հաշվին:
«Հազիվ թե այդ մոտեցումը նպաստի իրադրության շտկմանը: Դա է մատնանշում նաև այն փաստը, որ այսպես կոչված «դարի գործարքը» պաղաստինցիները կտրականապես մերժում են»,- ասել է Լավրովը:

Лавров оценил "сделку века" по Израилю и Палестине
США по сути проигнорировали международно признанный подход к ближневосточному урегулированию, вряд ли это поможет ситуации, заявил глава МИД России Сергей Лавров в интервью газете Stampa.
"США в своем стиле предложили "одним махом" решить один из самых застаревших конфликтов современности. При этом в Вашингтоне по сути проигнорировали общепризнанную международно-правовую базу ближневосточного урегулирования, включающую в себя резолюции СБ и ГА ООН, Арабскую мирную инициативу", - сказал министр.
По его словам, наработки США предполагают решение всех ключевых проблем "окончательного статуса" палестинских территорий – границ, поселений, Восточного Иерусалима, беженцев – за счет односторонних уступок в пользу Израиля.
"Едва ли такой подход будет способствовать выправлению ситуации. На это указывает и то, что так называемую "сделку века" категорически отвергают палестинцы", - сказал Лавров.