Լիբիայում աղետալի են անվանել իրավիճակը երկրում՝ նավթային տերմինալների շրջափակման պատճառով
Լիբիայի ազգային համաձայնության միջազգայնորեն ճանաչված կառավարության ղեկավար Ֆայիզ Սարաջն աղետալի է անվանել իրավիճակը երկրում՝ նավթային տերմինալների շրջափակման պատճառով:
«Միջազգային հանրությունը, որը Լիբիայում կայունության կոչ է անում, որևէ հստակ գործողություն չի ձեռնարկում՝ կապված նավթային տերմինալների շրջափակման հետ: Դա լիբիացիների համար գոյատևման հիմնական աղբյուրներից է: Այժմ կենտրոնական բանկը ստիպված է բյուջե պատրաստել՝ հիմնվելով միայն առկա ֆինանսական ռեզերվների վրա», - ասել է նա «The Times»-ին տված հարցազրույցում:
Ըստ «National Oil Corporation»-ի՝ Լիբիայում նավթի արդյունաբերության ծավալները նվազել են 1,2 մլն բարելով՝ հասնելով մինչև օրական 163,6 հազար բարել: Վնասները գնահատվում են 1,4 մլրդ դոլար:
Ներկա պահին Լիբիայում զուգահեռ գոյություն ունի իշխանություն երկու գործադիր մարմին՝ Տրիպոլիում ազգային համաձայնության կառավարությունը և ժամանակավոր կաբինետը, որը գործում է երկրի արևելքում՝ խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի հետ համատեղ:

В Ливии назвали катастрофической ситуацию в стране из-за блокады нефтяных терминалов
Глава международно признанного Правительства национального согласия (ПНС) Ливии Фаиз Саррадж назвал катастрофической ситуацию в стране из-за блокады нефтяных терминалов силами Ливийской национальной армии (ЛНА) фельдмаршала Халифы Хафтара.
"Международное сообщество, которое призывает к стабильности в Ливии, не предприняло никаких четких действий в связи с [блокадой нефтяных терминалов], - отметил руководитель ПНС в опубликованном в понедельник интервью газете The Times. - Это основной источник средств к существованию для ливийцев: нефть является основным источником доходов в Ливии. Теперь центральному банку придется готовить бюджет, опираясь только на имеющие финансовые резервы".
По данным Национальной нефтяной корпорации (National Oil Corporation, NOC), объем добычи нефти в Ливии снизился с 1,2 млн баррелей перед блокадой до 163, 6 тыс. баррелей в сутки. Потери оцениваются в $1,4 млрд, и страна, как сказал Саррадж, переживает финансовый кризис.
В настоящее время в Ливии параллельно существуют два органа исполнительной власти: ПНС в Триполи и временный кабинет, действующий на востоке страны совместно с Палатой представителей (парламентом) и поддерживаемый ЛНА.