Այո՛, մենք պնդում ենք, որ սա հակասահմանադրական գործընթաց է. Մելիքյան
Եթե չլիներ «Ոչ»-ի քարոզչության կողմ, ապա հնարավոր չէր լինի մեր քաղաքացիներին հասու դարձնել ինչպես «Այո»-ն հաստատող, այնպես էլ «Այո»-ն բացառող մյուս տարբերակները, «Ազատություն» ռադիոկայանի եթերում ասաց «Իրավական ուղի» ՀԿ համահիմնադիր Ռուբեն Մելիքյանը:
«Այո՛, մենք պնդում ենք, որ սա հակասահմանադրական գործընթաց է։ Ոչ միայն պնդում ենք, այլև խնդրագիր ենք ներկայացրել ՀՀ նախագահին։ Ցավոք, նախագահը նշանակեց հանրաքվեն։ Մեր պետական շահի տեսանկյունից մենք շատ ավելի մեծ վնասներ և կորուստներ կունենանք, եթե բացի հակասահմանադրականությունից խնդիր հարուցվի նաև արդարացիությունն այս գործընթացում», - նշեց բանախոսը։
Անդրադառնալով քարոզչությանը՝ Ռուբեն Մելիքյանը նկատեց, որ «Ոչ»-ի շտաբի նախաձեռնող խմբով ո՛չ ցանկություն, ո՛չ էլ ժամանակ չունեն ակտիվ քարոզարշավ իրականացնելու, մարզեր մեկնելու։
«Մենք քաղաքական գործիչներ չենք և չենք պատրաստվում դառնալ քաղաքական գործիչներ», - ասաց նա։
Անդրադառնալով այն դիտարկմանը, որ իշխանության համոզմամբ՝ հանրաքվեն վստահության գործընթաց է, իրավապաշտպանն ընդգծեց՝ քվեաթերթիկում կոնկրետ հարց է լինելու, որն իրենք հակասահմանադրական են համարում։ Այնտես, ըստ նրա, վստահության հարց չկա։
«Իրավական ուղի» ՀԿ համահիմնադիրը միաժամանակ հույս հայտնեց, որ հանրաքվեով առաջարկությունները կմերժվեն, և մեծ ցնցումներ չեն լինի։

Conduction of the referendum is anti-constitutional process: advocate
If not the “No” propaganda side it would have been impossible to make the options either excluding or approving the “Yes” available to the citizens, co-founder of Legal Line NGO Ruben Melkonyan told in an interview with RFE/RL.
“Yes we claim that it is an anti-constitutional process, we do not only claim but we sent a note to the RA president. Regretfully, the president appointed referendum,” he said.
Speaking about propaganda, Melikyan said that the initiators of the “No” headquarters have neither time nor wish to be actively engaged in the propaganda and leave for provinces.
“We are not politicians and are not going to become so,” he said.
As to the authorities’ claims that the referendum is trust process, the advocate said the ballot will contain a concrete question which they consider anti-constitutional, thus there is no issue of trust.
Melikyan expressed hope that the proposals offered by the referendum will be rejected and no big shocks will be registered.