Հարյուրավոր բժիշկներ Լոնդոնին կոչ են արել դադարեցնել Ասանժի խոշտանգումները
Ամբողջ աշխարհից հարյուրավոր բժիշկներ Լոնդոնին կոչ են արել վերջ դնել «WikiLeaks»-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժի տառապանքներին և նրան որակյալ բժշկական օգնություն տրամադրել: 18 երկրներից 117 բժիշկների ստորագրություններով համապատասխան խնդրագիրը հրապարակվել է «The Lancet» բժշկական ամսագրում:
Մասնագետների խմբակային ուղերձում դատապարտվում է Ասանժին որակյալ բժշկական օգնություն ստանալու իրավունքից զրկելը և «նրա նկատմամբ հոգեբանական խոշտանգումների գործադրումը», ինչն անցյալ տարի հաստատել է ՄԱԿ-ի խոշտանգումների հարցերով հատուկ զեկուցող Նիլս Մելցերը:
«Եթե Ասանժը մահանա բրիտանական բանտում, ինչի մասին զգուշացրել է ՄԱԿ-ի խոշտանգումների հարցերով հատուկ զեկուցողը, նրան փաստացի տանջամահ կանեն: Խոշտանգումների մեծ մասը տեղի է ունենում բանտի բժշկական բաժանմունքում: Մենք կառավարությանը կոչ ենք անում վերջ դնել խոշտանգումներին և նրան բժշկական լավագույն օգնությունը տրամադրել», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Ըստ բժիշկների՝ «WikiLeaks»-ի հիմնադիրն ունի ֆիզիկական և հոգեկան տարբեր խանգարումներ, ներառյալ՝ դեպրեսիան։ Անցած տարի դեկտեմբերին նրանք նամակ են հղել բրիտանական ՆԳՆ ղեկավարին՝ խնդրելով Ասանժին Լոնդոնի բանտից տեղափոխել Բելմարշի համալսարանական հիվանդանոց, սակայն պատասխան չեն ստացել:
Այնուհետև նախաձեռնող խումբը դիմել է Ավստրալիայի կառավարությանը՝ խնդրելով միջամտել և պաշտպանել իր քաղաքացուն, սակայն այդ հորդորը ևս մնացել է անպատասխան:

Более сотни врачей призвали Лондон прекратить пытки над Ассанжем
Более сотни врачей со всего мира призвали власти Великобритании прекратить страдания основателя организации WikiLeaks Джулиана Ассанжа и предоставить ему доступ к квалифицированной медицинской помощи. Соответствующая петиция за подписями 117 медиков из 18 стран была опубликована британским медицинским журналом The Lancet.
В коллективном обращении медиков осуждается лишение Ассанжа права на получение квалифицированной медицинской помощи и "применение в отношении него [психологических] пыток", что в прошлом году подтвердил специальный докладчик ООН по пыткам Нильс Мельцер. Врачи предупредили мировое сообщество о "создании опасного прецедента, когда медицинской профессией можно манипулировать как политическим инструментом".
"Если Ассанж умрет в британской тюрьме, о чем предупреждал специальный докладчик ООН по пыткам, его фактически замучают до смерти. Большая часть этих пыток будет происходить под наблюдением врачей в медицинском отделении тюрьмы. Медики не могут позволить себе молча стоять в стороне. <...> Мы призываем правительства положить конец пыткам Ассанжа и обеспечить ему, пока еще не слишком поздно, доступ к наилучшему из доступных медицинскому обслуживанию", - говорится в заявлении.
Врачи отметили, что в ноябре прошлого года направляли письмо на имя главы британского МВД с просьбой о переводе Ассанжа из лондонской тюрьмы Белмарш в университетскую больницу для медицинского обследования и лечения. По мнению медиков, основатель WikiLeaks испытывает различные как физические, так и психические расстройства, включая депрессию. Повторный запрос был направлен в декабре того же года, однако ответа на письма врачи не получили. Затем инициативная группа обратилась к правительству Австралии с просьбой вмешаться и защитить своего гражданина, но и этот призыв остался неуслышанным.