Հրվ. Կորեայի նախկին նախագահը դատապարտվել է 17 տարվա ազատազրկման
Սեուլի Գերագույն դատարանը Կորեայի Հանրապետության նախկին նախագահ Լի Մյոն Բակին (2008 – 2013 թվականներ) մեղավոր է ճանաչել դրամական միջոցներ յուրացնելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառքներ ստանալու համար,  հայտնել է Yonhap գործակալությունը: Նշվում է, որ նրա համար խափանման միջոց է ընտրվել 17 տարով ազատազրկումը:
Հաղորդվում է նաև, որ 78-ամյա Լի Մյոն Բակին պարտավորեցրել են տուգանք մոտ 15,7 միլիոն դոլար ընդհանուր գումարով տուգանք վճարել: Նրան կալանքի տակ են վերցրել դատարանի դահլիճում: Դատախազությունը պետության նախկին ղեկավարին կասկածում էր պաշտոնավարման տարիներին DAS ավտոմոբիլային պահեստամասեր արտադրող ընկերության միջոցների յուրացման համար, որի խոշորագույն բաժնետեր էր Լի Մյոն Բակը, նաև Samsung Electronics-ից կաշառքներ ստանալու համար: Լի Մյոն Բակն ավելի վաղ պատիժ էր կրում կոռուպցիայի և կաշառակերության մի շարք մեղադրաքների համար:
2018 թվականի մարտի 22-ին նա կալանավորվել էր, իսկ նույն տարվա հոկտեմբերի 5-ին Սեուլիդատարանը նրան դատապարտել էր 15 տարվա ազատազրկման, սակայն 2019 թվականի մարտին նա գրավով ազատ էր արձակվել՝ նկատի առնելով առողջական վիճակի վատթարացումը:

The Seoul High Court has ruled that former South Korean President Lee Myung-bak (2008-2013) is guilty of embezzlement and bribery. The former leader was sentenced to 17 years in prison, Yonhap News Agency reported Wednesday.
Moreover, Lee Myung-bak, 78, was ordered to pay fines amounting to $15.7 million. He was taken into custody in the courtroom.
Prosecution suspected the former president of embezzling funds of DAS, a car-parts manufacturing company, where Lee Myung-bak was the largest shareholder as well as accepting bribes from Samsung Electronics when in office.
Lee Myung-bak earlier served a sentenced for various counts of corruption and bribery. On March 22, 2018, he was taken into custody and sentenced to 15 years behind bars by the Seoul High Court on October 5 later that year. However, he was freed on bail in March 2019 due to health concerns.