Հրվ. Կորեայի նախկին նախագահը դատապարտվել է 17 տարվա ազատազրկման
Սեուլի Գերագույն դատարանը Կորեայի Հանրապետության նախկին նախագահ Լի Մյոն Բակին (2008 – 2013 թվականներ) մեղավոր է ճանաչել դրամական միջոցներ յուրացնելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառքներ ստանալու համար,  հայտնել է Yonhap գործակալությունը: Նշվում է, որ նրա համար խափանման միջոց է ընտրվել 17 տարով ազատազրկումը:
Հաղորդվում է նաև, որ 78-ամյա Լի Մյոն Բակին պարտավորեցրել են տուգանք մոտ 15,7 միլիոն դոլար ընդհանուր գումարով տուգանք վճարել: Նրան կալանքի տակ են վերցրել դատարանի դահլիճում: Դատախազությունը պետության նախկին ղեկավարին կասկածում էր պաշտոնավարման տարիներին DAS ավտոմոբիլային պահեստամասեր արտադրող ընկերության միջոցների յուրացման համար, որի խոշորագույն բաժնետեր էր Լի Մյոն Բակը, նաև Samsung Electronics-ից կաշառքներ ստանալու համար: Լի Մյոն Բակն ավելի վաղ պատիժ էր կրում կոռուպցիայի և կաշառակերության մի շարք մեղադրաքների համար:
2018 թվականի մարտի 22-ին նա կալանավորվել էր, իսկ նույն տարվա հոկտեմբերի 5-ին Սեուլիդատարանը նրան դատապարտել էր 15 տարվա ազատազրկման, սակայն 2019 թվականի մարտին նա գրավով ազատ էր արձակվել՝ նկատի առնելով առողջական վիճակի վատթարացումը:

Бывшего президента Южной Кореи приговорили к 17 годам тюрьмы
Высший суд Сеула признал бывшего президента Республики Корея Ли Мён Бака (2008-2013 годы) виновным в присвоении средств и получении взяток в особо крупном размере. Как сообщило в среду агентство Yonhap, бывшему руководителю страны выбрана мера пресечения в виде тюремного заключения сроком на 17 лет.
Помимо этого, 78-летнего Ли Мён Бака обязали выплатить штрафы на общую сумму около $15,7 млн. Он был взят под стражу в зале суда.
Прокуратура подозревала бывшего главу государства в присвоении средств компании производителя автомобильных запчастей DAS, крупнейшим акционером которой являлся Ли Мён Бак, а также в получении взяток от Samsung Electronics во время президентства.
Ли Мён Бак ранее отбывал наказание за ряд обвинений в коррупции и взяточничестве. 22 марта 2018 года он был взят под арест, а 5 октября того же года Высший суд Сеула приговорил его к 15 годам лишения свободы, однако в марте 2019 года он был освобожден из тюрьмы под залог ввиду ухудшившегося состояния здоровья.