Պեսկովը մեկնաբանել է Սուրկովի հրաժարականը
Վլադիսլավ Սուրկովն ազատվել է Ռուսաստանի նախագահի օգնականի պաշտոնից իր իսկ դիմումի համաձայն: Այս մասին հայտնել է Ռուսաստանի առաջնորդի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
Նա հայտարարել է, որ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հանդիպել է Սուրկովի հետ:
«Նրանք հանդիպել են, և Սուրկովն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից իր դիմումի համաձայն», - ասել է Կրեմլի խոսնակը:
Ինչպես ընդգծել է Պեսկովը, կասկած չկա, որ «Սուրկովի երկար տարիների փորձը և նրա տաղանդը կգտնեն կիրառում»:
«Ես տվյալներ չունեմ, թե որտեղ է Սուրկովը հետագայում աշխատանքելու», - պատասխանել է նա լրագրողների հարցին:
Փետրվարի 18-ին Պուտինը հրամանագիր է ստորագրել Սուրկովին նախագահի օգնականի պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ:

Песков прокомментировал отставку Суркова
Владислав Сурков был освобождён от должности помощника президента России по собственному желанию. Об этом рассказал пресс-секретарь российского лидера Дмитрий Песков.
Он сообщил, что президент Владимир Путин встречался с Сурковым.
«Они встречались, он был освобождён от занимаемой должности по собственному желанию», — сказал представитель Кремля.
Как подчеркнул Песков, нет никаких сомнений, что «многолетний опыт и без преувеличения талант Суркова найдут своё применение».
«У меня нет никаких данных о том, где дальше собирается работать Сурков», - ответил он на вопрос журналистов.