Tesla-ին թույլ են տվել անտառ հատել ԵՄ-ում առաջին գործարանը կառուցելու համար
Բեռլինի Գերագույն վարչական դատարանը թույլ է տվել Tesla-ին սկսել Եվրոպայում ընկերության առաջին գործարանի շինարարությունը՝ հատելով 91 հա անտառ: Այդ մասին հայտնում է Reuters- ը:
Ավելի վաղ բնապահպանական կազմակերպությունները, ինչպիսիք են Բրանդենբուրգի Կանաչ լիգան և Բավարիայում լանդշաֆտների կառավարման և տեսակների պաշտպանության ասոցիացիան, դիմել էին դատարան: Նրանք պնդում էին, որ գործարանի կառուցումը սպառնում է տեղական վայրի բնությանը և կարող է հանգեցնել ջրատարների աղտոտմանը: Բացի այդ, շինարարության պատճառով պետք է հատվեր 91 հա անտառ:
Այնուամենայնիվ, դատարանը որոշել է չսահմանափակել ամերիկյան ընկերության գործարանի կառուցումը, քանի որ Tesla-ն կարողացել է ապացուցել «իրավաբանական պահանջներ գործարանի շուտափույտ կառուցման համար»:
Էլեկտրական տրանսպորտային միջոցների ամերիկյան արտադրողն անցյալ տարվա նոյեմբերին է հայտարարել, որ նախատեսում է ԵՄ-ում գործարան կառուցել:

Tesla разрешили вырубить лес под стройку первого в ЕС завода
Берлинский Высший административный суд разрешил компании Tesla начать возведение первого в Европе завода компании, вырубив 91 га леса. Об этом сообщает Reuters.
Ранее в суд обратились экологические организации «Зеленая лига Бранденбурга» и «Ассоциация по ландшафтному управлению и охране видов в Баварии». Они утверждали, что строительство завода угрожает местной дикой природе и может привести к загрязнению водоемов. Кроме того, из-за строительство должны были вырубить 91 га леса.
Однако суд постановил не запрещать возведение завода американской компании, так как Tesla смогла доказать «юридические требования для скорейшего начала строительства завода».
Американский производитель электромобилей объявил о планах построить завод в ЕС в ноябре прошлого года.