Էբեկո հրաբուխն արտանետել է մոխրի 2,8 կիլոմետր բարձրությամբ սյուն
Մոխրի 2,8 կիլոմետրանոց արտանետումներ են գրանցվել ուրբաթ բարձրությամբ կուրիլյան Պարամուշիր կղզու հյուսիսային հատվածում գտնվող Էբեկո հրաբուխում, հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով ՌԳԱ հրաբուխների գծով գիտաշխատող Մարինա Չիբիսովային:
«Ուրբաթ վաղ առավոտյան Պարամուշիրում էբեկո հրաբխի մոխրի արտանետում է արձանագրվել: Սյան բարձրությունը ծովի մակերևույթից հասել է 2,8 կիլոմետրի: Այն Էբեկոյից հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ տարածվել է մինչև 6 կմ հեռավորության վրա»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը:
Ըստ Չիբիսովայի՝ ավիացիայի համար վտանգավորության «նարնջագույն» գունային կոդ է սահմանվել:
«Բնակչության կենսագործունեության համար վտանգ չկա»,- ասված է ԱԻՆ փրկարարների տարածած հաղորդագրության մեջ:

Вулкан Эбеко на Курилах выбросил пепел на 2,8 километра
Пепловый выброс высотой 2,8 километра зафиксирован в пятницу на курильском вулкане Эбеко, сообщила РИА Новости старший научный сотрудник лаборатории вулканологии и вулканоопасности Института морской геологии и геофизики ДВО РАН Марина Чибисова.
"Рано утром в пятницу произошел выброс пепла на вулкане Эбеко на Парамушире. Высота столба достигала 2,8 километра над уровнем моря. Шлейф распространился на расстояние до 6 километров в северо-восточном направлении от Эбеко", - сказала собеседница агентства.
По информации Чибисовой, для местной авиации установлен оранжевый цветовой код опасности.
По данным регионального главка МЧС, в Северо-Курильске пеплопада не зарегистрировано, запаха сероводорода не ощущается.
"Угрозы для жизнедеятельности населения нет", - говорится в распространенном спасателями сообщении.
Регулярные выбросы (от слабых до умеренных) на Эбеко продолжаются в течение трех лет, с 20 октября 2016 года.