«Իրատես». Արայիկ Հարությունյանի ու իր երբեմնի տեղակալ Հովհաննես Հովհաննիսյանի միջև «սև կատու» է անցել
21/02/2020 10:16
«Իրատես» թերթը գրում է. «Մինչ այս պահն իշխանական ճամբարում ԵՊՀ ռեկտորի հարցում որոշակիություն չկա: Բանն այն է, որ իշխանությունների և ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի համար նախընտրելի թեկնածուն նախկին փոխնախարար, այժմ պատգամավոր, հայտնի սորոսական Հովհաննես Հովհաննիսյանն էր, որը աչքի էր ընկել եկեղեցու, դիակների հրաշիջման իր «տրակտատներով», ստացած «սուպեր» գրանտներով, բայց դոկտորի աստիճան չուներ։ Իսկ երբ ունեցավ, արդեն չուներ ԿԳՄՍ նախարարի և իշխանությունների սատարումը:
Ասում են` ինչ-ինչ պատմությունների մեջ հայտնված նախարար Հարությունյանի ու նրա երբեմնի տեղակալ Հովհաննիսյանի միջև «սև կատու» էր անցել: Բացի այդ, իշխանությունները հասկացել են, որ եթե փորձեն Հովհաննիսյանին դարձնել ԵՊՀ ռեկտոր, ապա առաջին հերթին իրենք կընկնեն լուրջ հարվածի տակ. Հովհաննիսյանը կդառնա հզոր «հարթակ», առանց այն էլ` Սորոսի դեմ «Ավարայրի» ելած հասարակայնության համար, արդյունքում կիջնի իշխանությունների առանց այն էլ ասֆալտին հավասարված իմիջը: Այդ իսկ պատճառով իշխանությունները լվացել են ձեռները ԵՊՀ-ից, որովհետև էլ ավելի «հրատապ»` ՍԴ-ի, հանրաքվեի, Արցախի խնդիրները թակում են նրանց դուռը»:

«Иратес»: Между Араиком Арутюняном и его бывшим заместителем Ованнесом Ованнисяном пробежала черная кошка
21/02/2020 12:02
Газета «Иратес» пишет, что в лагере власти до сих пор нет определенности в вопросе ректора Ереванского государственного университета (ЕГУ). Дело в том, что предпочтительный для властей и министра образования, науки, культуры и спорта Араика Арутюняна кандидат – бывший заместитель министра, ныне депутат, известный соросовец Ованнес Ованнисян, который бросался в глаза своими «трактатами» о церкви, крематориях, «супер» грантами, не имел докторской степени. А когда получил, уже не имел поддержки властей и министра образования, науки, культуры и спорта.
Говорят, что между замешанным в какие-то истории министром Арутюняном и его бывшим заместителем Ованнисяном пробежала черная кошка. Кроме того, власти поняли, что если попытаются посадить Ованнисяна в кресло ректора ЕГУ, то в первую очередь сами окажутся под серьезным ударом. Ованнисян станет мощной «площадкой» для общества, вышедшего на Аварайрское сражение против Сороса, в результате этого снизится имидж властей, который и так уже сравнялся с асфальтом. По этой причине власти «умыли руки» и решили не заниматься вопросом ЕГУ, поскольку есть более «срочные» задачи – Конституционный суд, референдум и вопрос Архаца.