Ավստրիան դադարեցրել է Իտալիայի հետ երկաթուղային հաղորդակցությունը՝ կորոնավիրուսի պատճառով
«Ավստրիական դաշնային երկաթուղիներ» ընկերությունը կորոնավիրուսի տարածման սպառնալիքի պատճառով դադարեցրել է Ավստրիայի և Իտալիայի միջև մարդատար գնացքների երթևեկությունը՝ Բրեներ սահմանային ալպյան լեռնանցքով: Այս մասին նշված է Twitter-ում հրապարակված ավստրիական ընկերության հայտարարության մեջ:
«Ներկայումս Բրեներով գնացքների երթևեկութունն անհնար է: Պատճառը պաշտոնական արգելքն է», - նշված է ընկերության հայտարարության մեջ:
Արգելքը տարածվում է Ավստրիայի և Իտալիայի միջև հեռագնա և միջքաղաքային գնացքների երթևեկության վրա՝ մինչև սանիտարական իշխանությունների հետագա կարգադրությունը: Կիրակի երեկոյան Ավստրիա-Իտալիա սահմանը հատել չկարողացած գնացքների թվում է «Նիս-Մոսկվա» ճեպընթացը, հայտնել է Մամուլի ավստրիական գործակալությունը:
Կիրակի Ավստրիան արգելել էր Իտալիայից գնացքի երթևեկությունը՝ կասկածելով, որ երկու ուղևոր կարող են վարակված լինել նոր կորոնավիրուսով: Արդյունքում Գերմանիայի երկու քաղաքացի հոսպիտալացվել է բարձր ջերմությամբ: Նոր կորոնավիրուսի ստուգման նրանց անալիզները բացասական էին: Մնացյալ ուղևորները կարողացել են վագոններից դուրս գալ և հետագա կարգադրության են սպասում կայարանում: Ավստրիական երկաթուղիների օպերատորը խոստացել է Ավստրիայի և Գերմանիայի քաղաքացի ուղևորներին ապահովել սնունդով և ըմպելիքներով:

Австрия приостановила железнодорожное сообщение с Италией из-за угрозы коронавируса
Компания "Австрийские федеральные железные дороги" приостановила в воскресенье движение пассажирских поездов между Австрией и Италией через пограничный альпийский перевал Бреннер из-за угрозы распространения нового коронавируса. Об этом говорится в заявлении австрийской компании в Twitter.
"В настоящее время движение поездов через Бреннер невозможно. Причиной стал официальный запрет", - говорится в сообщении компании.
Запрет затронул движение поездов дальнего следования и пригородных поездов между Австрией и Италией до дальнейшего распоряжения санитарных властей. Среди поездов, которые не смогут в воскресенье вечером пересечь австрийско-итальянскую границу, числится экспресс "Ницца-Москва", сообщило Австрийское агентство печати.
В воскресенье Австрия запретила проезд поезда из Италии из-за подозрения, что два пассажира могут быть инфицированы новым коронавирусом. В результате этого две гражданки ФРГ были госпитализированы с высокой температурой. Их анализы на новый коронавирус оказались отрицательными. Остальные пассажиры смогли покинуть вагоны и ожидают дальнейших распоряжений на станции. Оператор австрийских железных дорог пообещал снабдить пассажиров, преимущественно граждан Австрии и ФРГ, едой и напитками.
В Италии ежедневно растет число инфицированных коронавирусом. Там зафиксировано уже три случая смерти.