ՏՄՊՊՀ-ն հորդորում է զերծ մնալ բժշկական դիմակների, հակավիրուսային  դեղերի գների չհիմնավորված բարձրացումից
24/02/2020 15:12
ՏՄՊՊՀ-ն հորդորում է զերծ մնալ բժշկական դիմակների, հակավիրուսային դեղերի գների չհիմնավորված բարձրացումից
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը հորդորում է դեղերի շրջանառության ոլորտում գործունեություն իրականացնող տնտեսավարող սուբյեկտներին զերծ մնալ բժշկական դիմակների, հակավիրուսային դեղերի և այլ բժշկական պարագաների գների չհիմնավորված բարձրացումներից, ինչպես նաև շուկայում արհեստական պակասուրդի ստեղծումից:
Միաժամանակ, ՀՀ ՏՄՊՊՀ-ն տեղեկացնում է, որ այս ոլորտում իրականացվում են մշտադիտարկումներ: Հնարավոր խախտումների կամ չարաշահումների դեպքում Հանձնաժողովը կհարուցի վարչական վարույթներ և կկիրառի օրենքով սահմանված պատասխանատվության խիստ միջոցներ:
Հիշեցնում ենք նաև, որ ՀՀ ՏՄՊՊՀ-ն այս տարի իրականացնում է ուսումնասիրություն դեղերի շրջանառության ոլորտում:

ГКЗЭК Армении призывает воздержаться от необоснованного повышения цен на медицинские маски, противовирусные препараты
24/02/2020 16:46
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении призывает хозяйствующих субъектов, осуществляющих деятельность в сфере оборота лекарственных средств, воздержаться от необоснованного повышения цен на медицинские маски, противовирусные препараты, а также создания искусственного дефицита на рынке.
Одновременно ГКЗЭК Армении сообщает, что в этой сфере постоянно  проводятся мониторинги. В случае возможных нарушений и злоупотреблений Комиссия возбудит административные производства и применит установленные законом серьезные меры ответственности.
Напоминаем также, что ГКЗЭК Армении проводит в этом году изучение на рынке обращения лекарственных средств Армении.