Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում. Սերժ Սարգսյանը դիմեց դատարանի բակում իր աջակիցներին (Տեսանյութ)
25/02/2020 15:07
Սիրելի հայրենակիցներ, ընկերներ, աջակիցներ, շնորհակալ եմ, որ եկել եք ինձ սատարելու, իսկ մեծ հաշվով, եկել եք պաշտպանելու արդարադատությունը, այսօր դատական նիստի մեկնարկից առաջ դատարանի բակում հայտարարեց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
«Խնդրում եմ իմ երախտագիտությունը հայտնել ձեր մերձավորներին, հարազատներին, ովքեր չեն փորձել ձեզ համոզել այս անբարենպաստ եղանակին մնալ տանը, ինչպես ասում են՝ շառ ու փորձանքից հեռու։ Շատ-շատ շնորհակալ եմ։ Իրոք, հաշվի առնելով եղանակային պայմանները, և այն հանգամանքը, որ հույս կա, որ Հայաստանում դեռևս կան դատավորներ, ում համար արդարադատությունը վեր է ամեն ինչից, ուղիղ այնպես, ինչպես ինձ համար, ձեզ համար, հայ ժողովրդի մեծամասնության համար, Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը վեր է ամեն ինչից, խնդրում եմ վերադառնալ տուն, զբաղվել ձեր առօրյա հոգսերով՝ չմոռանալով երբեք Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության մասին», - հայտարարեց Սերժ Սարգսյանը։
ՀՀ երրորդ նախագահն ասաց, թե աշխարհի ամենաբարձր ամբիոններից պարբերաբար հայտարարել է, հիմա էլ կրկնում է՝ Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում։
«Կրկնում եմ՝ Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում։ Սա եղել է իմ կյանքի գերագույն նպատակը, այն ինձ ուղեկցելու է մինչև վերջ և ամենուր», - հայտարարեց Սերժ Սարգսյանը և գնաց մասնակցելու դատական առաջին նիստին։

Карабах никогда не будет в составе Азербайджана: Серж Саргсян обратился к своим сторонникам у здания суда (Видео)
25/02/2020 15:10
Спасибо, что пришли меня поддержать, а по большому счету пришли защитить правосудие, заявил бывший президент Армении Серж Саргсян, обращаясь к своим сторонникам, собравшимся у здания суда, где сегодня начинается первое заседание по его делу.
«Благодарю всех вас, ваших родных, которые не попытались сегодня уговорить вас остаться в эту неблагоприятную погоду дома и от греха подальше. Учитывая действительно неблагоприятную погоду и выражая надежду, что в Армении действительно есть судьи, для которых правосудие превыше всего, как для меня и для всех вас и большинства граждан превыше всего независимость Карабаха, прошу вас вернуться домой, заняться вашими каждодневными заботами, не забывая, конечно, никогда о безопасности Армении», - заявил Серж Саргсян.
Он отметил, что всегда с высоких международных трибун заявлял и сейчас заявляет, что Карабах никогда не был и не будет в составе Азербайджана.
«Это было главной целью мой жизни, оно будет сопровождать меня до конца и везде», - сказал он, после чего направился в здание суда.
Напомним, что обвиняемыми по уголовному делу, кроме Сержа Саргсяна, проходят еще несколько человек, в том числе бывший министр сельского хозяйства Серго Карапетян и владелец компании «Флеш» Барсег Бегларян. Экс-президенту Армении Сержу Саргсяну предъявлено обвинение по п.1 ч.3 ст. 38-179 («Соучастие в присвоении или растрате в особо крупных размерах») Уголовного кодекса Армении.