Էդմոն Մարուքյանին սպառնալու փաստով քրեական գործ է հարուցվել
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանին սպառնալու փաստով ոստիկանությունը քրեական գործ է հարուցել:
«Քրեական գործը հարուցվել է ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 137-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով», - Aysor.am-ին հայտնեց Գլխավոր դատախազության հանրային կապերի վարչության պետ Արևիկ Խաչատրյանը:
137-րդ հոդվածի 1-ին մասը սահմանում է՝ սպանության, առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու կամ խոշոր չափի գույք ոչնչացնելու սպառնալիքը, եթե այդ սպառնալիքն իրականացնելու իրական վտանգ է եղել, պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկից հարյուրհիսնապատիկի չափով, կամ կալանքով՝ առավելագույնը երկու ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երկու տարի ժամկետով:
Փետրվարի 11-ին Ազգային ժողովում Էդմոն Մարուքյանը հայտարարել էր, որ իր հասցեին սպառնալիքներ են հնչում:
«Ես այդ մասին գրառում եմ արել, որևէ իրավապահ մարմին չի կապվել՝ հասկանալու, թե ինչի մասին է խոսքը, զրո արձագանք իրավապահ մարմիններից: Այսինքն, նորմալ է, որովհետև ատելության գեներացիան իշխանություններից է եղել, ինչու իշխանությունը պիտի աձագանքի դրան: Ես հաղորդում եմ ներկայացրել գլխավոր դատախազին», - հայտարարել էր Մարուքյանը։

По факту угроз в адрес Эдмона Марукяна возбуждено уголовное дело
По факту угроз в адрес руководителя парламентской фракции «Светлая Армения» Эдмона Марукяна возбуждено уголовное дело.
«Уголовное дело возбуждено по признакам ч.1 ст.137 УК Армении», - сообщила Aysor.am начальник отдела по связям с общественностью генеральной прокуратуры Армении Аревик Хачатрян.
Отметим, что часть 1 статьи 137 Уголовного кодекса Армении (Угроза убийством, причинением тяжкого вреда здоровью или уничтожением имущества), в частности, устанавливает: «Угроза убийством, причинением тяжкого вреда здоровью или уничтожением имущества в крупном размере, если при этом была реальная опасность осуществления этой угрозы, наказывается исправительными работами на срок не свыше одного года, либо арестом на срок не свыше двух месяцев, либо лишением свободы на срок не свыше двух лет».
Напомним, на пресс-конференции 11 февраля Эдмон Марукян заявил, что после его выступления в парламенте в его адрес звучат угрозы.
«Я об этом сделал публичную запись. Сейчас хочу сказать, что ни один правоохранитель не связался со мной, чтобы понять, о каких угрозах речь. То есть, это удостоилось нулевой реакции со стороны правоохранительных органов. Но это нормально, поскольку если генерация ненависти идет со стороны властей, почему власти должны реагировать на это? Я представил сообщение генеральному прокурору», - заявил Эдмон Марукян.