Սերժ Սարգսյանի և մյուսների գործով մեղադրող դատախազը ինքնաբացարկ չհայտնեց
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և մյուսների գործով մեղադրող դատախազ Արսեն Մարտիրոսյանը ինքաբացարկ չհայտնեց։
«Դատարանը որոշեց բացարկը մերժել», - ասաց դատավոր Վահե Միսակյանը։
Այս գործով դատական հաջորդ նիստը կկայանա մարտի 26-ին՝ ժամը 15։00-ին։
Դատախազին երեկվա դատական նիստում ինքնաբացարկի միջնորդութուն էր ներկայացրել Սերժ Սարգսյանի պաշտպան Ռուբեն Հակոբյանը։
«Կոչ եմ անում ապօրինի մեղադրանքը պաշտպանող դատախազ Արսեն Մարտիրոսյանին ցուցաբերել քաղաքացիական արիություն և հայտնել ինքնաբացարկ, չհայտնելու դեպքում բացարկ եմ հայտնում Արսեն Մարտիրոսյանին», - ասել էր Ռուբեն Հակոբյանը։
Սերժ Սարգսյանը, նշենք, միացել էր պաշտպանի միջնորդությանը։
Սերժ Սարգսյանին մեղադրանք առաջադրվելու մասին ՀՔԾ-ն հայտարարեց 2019 թվականի դեկտեմբերի 4-ին:
Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության` զբաղեցնելով ՀՀ նախագահի պաշտոնը, նա իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, 2013 թվականին կազմակերպել է պաշտոնատար մի խումբ անձանց կողմից պետությունից վատնելու եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գումարի՝ 489.160.310 ՀՀ դրամի հափշտակության կատարումը: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին։

Суд отклонил ходатайство об отводе прокурора по делу третьего президента Армении Сержа Саргсяна
Прокурор по делу по делу третьего президента Армении Сержа Саргсяна и других Арсен Мартиросян не взял самоотвод.
«Суд решил отклонить ходатайство», - сказал судьи  Ваге Мисакяна.
Следующее заседание суда назначено на 26 марта в 15:00.
Вчера на судебном заседании в суде общей юрисдикции Еревана адвокат третьего президента Армении Рубен Акопян представил ходатайство об отводе прокурора Арсена Мартиросяна.
«Призываю поддерживающего незаконное обвинение прокурора Арсена Мартиросяна проявить гражданское мужество и взять самоотвод, в случае отказа, я заявляю прокурору отвод», - сказал Рубен Мартиросян.
Отметим, что Серж Саргсян присоединился к ходатайству адвоката.
Напомним, что обвиняемыми по уголовному делу, кроме Сержа Саргсяна, проходят еще несколько человек, в том числе бывший министр сельского хозяйства Серго Карапетян и владелец компании «Флеш» Барсег Бегларян. Экс-президенту Армении Сержу Саргсяну предъявлено обвинение по п.1 ч.3 ст. 38-179 («Соучастие в присвоении или растрате в особо крупных размерах») Уголовного кодекса Армении.