Հայաստանում Բելառուսի դեսպանը դեմ չէ ՀԱՊԿ-ին Ադրբեջանի անդամակցությանը (Տեսանյութ)
ՀՀ-ում Բելառուսի դեսպան Իգոր Նազարուկը, հաշվի առնելով Սովետական Միության փորձը, դեմ չէ Ադրբեջանի՝ ՀԱՊԿ անդամակցությանը:
«Ուզում եմ հիշատակել Սովետական միության փորձը: Մենք բոլորս տարբեր էինք, հիշո՞ւմ եք՝ Բալթյան հանրապետություններ և Միջին Ասիայի հանրապետություններ: Ուրախությամբ պետք նշեմ, որ այս բազմազգ ընտանիքում Սովետական միության տարածքում չեն եղել տարածքային պահանջներ, միջազգային և կրոնական հակամարտություններ: Դրա համար այդ ուղղությամբ թրենդը ճիշտ կլիներ», - ասաց դեսպանը «ՀԱՊԿ դերը Կովկասի տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման գործում» թեմայով քննարկման ժամանակ՝ անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք հնարավոր է, որ Ադրբեջանը մուտք գործի ՀԱՊԿ, ինչը հետագայում կնպաստի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը:
ՀԱՊԿ ինստիտուտի տնօրեն Նվեր Թորոսյանն էլ ընդգծեց, որ տեսակետը, թե Ադրբեջանի՝ ՀԱՊԿ անդամ դառնալը կնպաստի հակամարտության կարգավորմանը, ոչ պրոֆեսիոնալ կարծիք է:

Belarus’ ambassador to Armenia Igor Nazaruk is not against Azerbaijan’s membership to the CSTO if to take into consideration the experience of the Soviet Union.
“I want to mention the experience of the Soviet Union. We all were different, remember the Baltic republics and Middle Asian republics. I want to note that in this multinational family there were no territorial demands, international and religious conflicts, thus such trend would have been a right thing,” he said at the Role of the CSTO in Ensuring Security in Caucasian Region round table discussion.
He said the entrance of Azerbaijan to the CSTO will probably promote the Nagorno-Karabakh conflict settlement.
Director of CSTO Institute Nver Torosyan stressed that the opinion that Azerbaijan’s entrance to the CSTO may promote settlement of the conflict is non-professional opinion.