ՀԱՊԿ-ը կարևոր և ծանրակշիռ անվտանգության բարձիկ է. ՌԴ դեսպանը՝ ԼՂ հակամարտության մասին (Տեսանյութ)
ՀԱՊԿ-ն ու հայ-ռուսական համագործակցությունը անվտանգության ոլորտում կարող են ապահովել կայունություն հայ-ադրբեջանական սահմանին, նման կարծիք լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնեց ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
Պատասխանելով հայ-ադրբեջանական սահմանին առաջացած էսկալացիայի մասին հարցին, մասնավորապես, դիտարկմանը, որ ադրրբեջանական կողմից կրակոցներ են հնչում, դեսպանն ասաց.
«ՀԱՊԿ-ը խաղում է կարևոր դեր այն հարցում, որ իրադրությունը բացասական ուղղությամբ և սցենարով չզարգանա և էսկալացիա տեղի չունենա: Սա շատ կարևոր և ծանրակշիռ անվտանգության բարձիկ է: ՀԱՊԿ շրջանակում նաև կա հայ-ռուսական երկկողմանի համագործակցություն անվատնգության ոլորտում: Կարծում եմ, այս ֆակտորները բավականին ծանրակշիռ են խաղաղություն և կայունությունուն հաստատելու համար»:

CSTO is important and weighty airbag in Karabakh conflict settlement issue: Russian diplomat
The CSTO and Armenian-Russian cooperation in the security sector may ensure stability on the Armenian-Azerbaijani border, Russian ambassador to Armenia Sergey Kopirkin told the reporters today.
Answering to the question about the escalation on Armenian-Azerbaijani border, and shooting by the Azerbaijani side, the ambassador said,
“The CSTO plays an important role in this issue for the developments not proceed in negative direction, in bad scenario, to avoid escalation. It is very important and weighty airbag. We have also Armenian-Russian bilateral cooperation in the sidelines of the CSTO. I think these factors are very weighty for establishing peace and stability,” Kopirkin said.