«Հրապարակ». Ամրացնում են պաշտպանական համակարգը, պատրաստվում հնարավոր ցնցումներին
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Կառավարությունը նախատեսում է մարտի 20-ից երեք ամսով զորահավաք անցկացնել։ Օրերս հանրային քննարկման է ներկայացվել «Վարժական հավաքներ հայտարարելու մասին» որոշման նախագիծը, համաձայն որի՝ առաջարկվում է վարժական հավաքներին ներգրավել 374 քաղաքացու, որից 233-ը` շարքային կազմի, 44-ը` ենթասպայական, 97-ը` սպայական կազմի պահեստազորայիններ:
Ինչո՞վ է բացատրվում այս երկարաժամկետ զորահավաքը, քանզի, ինչպես ոլորտի մասնագետներն են փաստում, զորահավաքների համար ընդունված է եղել առավելագույնը մեկ ամիս ժամանակը։ Պաշտոնական բացատրությունը սա է՝ քանի որ վերջին տարիներին «ՀՀ զինված ուժերը համալրվել են նոր սպառազինությամբ ու ռազմական տեխնիկայով, անհրաժեշտություն է պահեստազորայինների մասնագիտական պատրաստվածության որակի բարձրացում»՝ պետք է սովորեցնել նոր զենքերին տիրապետելը։
Մեր աղբյուրները, կապված զորահավաքի ժամկետի հետ, նշում են նաև, որ դա պայմանավորված է մարտի 31-ին սպասվող Արցախի ընտրություններով և ապրիլի 5-ի սահմանադրական հանրաքվեով․ «Ամրացնում են պաշտպանական համակարգը, պատրաստվում հնարավոր ցնցումներին»»:

«Грапарак»: Укрепляют оборонную систему, готовятся к возможным потрясениям
Газета «Грапарак» пишет, что правительство намерено с 20 марта провести мобилизацию, в течение трех месяцев. На днях на общественное обсуждение был представлен проект закона «Об объявлении учебно-тренировочных сборов», согласно которому предлагается мобилизовать 374 граждан, 233 из которых – рядовой состав, 44 – младший офицерский, 97 – резервисты офицерского состава.
С чем связана такая длительная мобилизация? Как утверждают специалисты сферы, максимальный срок мобилизации – один месяц. Согласно официальному разъяснению, в последние годы Вооруженные силы Армении пополнились новым вооружением и военной техникой,  в связи с чем необходимо повышение качества профессиональной подготовки резервистов, обучение для получения навыков владения оружием.
Как сообщил источник издания, это обусловлено ожидающимися 31 марта выборами в Республике Арцах и 5 апреля конституционным референдумом в Армении: «Укрепляют оборонную систему, готовятся к возможным потрясениям».