«Ժողովուրդ». Հայաստանում հոսպիտալացվել է ջերմող կամ այլ նշաններ ունեցող 40 մարդ
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․ «Այս պահին Հայաստանում հոսպիտալացվել է ջերմող կամ այլ նշաններ ունեցող 40 հոգի: Այս մասին երեկ «Ժողովուրդ» օրաթերթին հայտնեց ԱԱՏՄ սանիտարահիգիենիկ և հակահամաճարակային վերահսկողության վարչության պետ Աննա Հարությունյանը: Եվ այս շրջանում, չնայած իշխանությունների հավաստիացումներին, հանրության մոտ այդքան էլ վստահություն չի առաջացնում վարակների նկատմամբ վերահսկողական աշխատանքի որակը:
Ինչպես հայտնի է, Հայաստանում կորոնավիրուսի ներթափանցումն ու տարածումը թույլ չտալու հարցում վերահսկողություն իրականացնող մարմիններն են Առողջապահության նախարարությունն ու Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմինը: Եվ այս օրերին օդային և ցամաքային միջոցներով տարբեր քաղաքացիներ են մուտք գործում Հայաստան, որոնք կարող են վիրուսի կրողը լինել, ու շփումների միջոցով այն կարող է տարածվել:
Եվ երեկ «Ժողովուրդ» օրաթերթը զրուցել է նաև ԱԺ առողջապահության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանի հետ՝ փորձելով հասկանալ, թե ինչպես են վերահսկողություն իրականացնում: «Անձնական քարտ է լրացվում օդանավակայանում. եթե գանգատ ունի մարդը, տաքություն, հոսպիտալացվում է, ստուգվում է: Եթե գանգատ չունի, ապա հասցեական քարտ է լրացվում, 14 օր շարունակ ջերմաչափում է իրականացվում», – նշեց Նարեկ Զեյնալյանը:
Եվ, վերջինիս խոսքով, գաղտնի շրջանում այլ մարդու վարակելու հավանականությունը մինիմալ է: Մնում է միայն հասկանալ, թե 14 օր ով ինչ որակով և պատասխանատվությամբ է պոտենցիալ վիրուսակիրներին վերահսկում: Հուսանք՝ դա չի արվում միայն խոսքով»։

«Жоховурд»: В Армении 40 человек госпитализированы с температурой или другими признаками
Газета «Жоховурд» пишет, что по состоянию на данный момент в Армении госпитализированы 40 человек с температурой или другими признаками. Об этом изданию сообщила начальник отдела санитарно-гигиенического и противоэпидемиологического контроля Инспекционного органа здравоохранения и труда Анна Арутюнян. И несмотря на заверения властей в этот период, качество работ по контролю за распространением инфекций доверия общества не вызывает.
Как известно, органы, В Армении  контроль за предотвращением проникновения и распространения коронавируса осуществляют министерство здравоохранения и Инспекционный орган здравоохранения и труда. В эти дни в Армению приезжают  сухопутным и воздушным транспортом различные граждане, которые могут быть носителями вируса и распространять вирус при контакте.
Накануне корреспондент газеты побеседовал с председателем постоянной парламентской комиссии по здравоохранению и социальным вопросом Нареком Зейналяном, пытаясь понять, как осуществляется этот контроль.
«В аэропорту заполняется личная карточка, если у человека есть жалобы, температура, он госпитализируется, проводится обследование. Если нет жалоб, то заполняется адресная карточка, в течение 14 дней измеряется температура», - отметил Нарек Зейналян.
По словам последнего, вероятность заражения другого человека в инкубационный период – минимальная. Остается лишь понять, кто и с какой ответственностью контролирует в течение этих 14 дней потенциального носителя вируса», - пишет газета.