2026թ.-ից հետո ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգումը Հայաստանում էներգետիկայի զարգացման հիմնական առաջնահերթությունն է
28/02/2020 16:02
Ատոմային էներգետիկան ռազմավարական ուղղություն է, որը առանցքային դերակատարում ունի Հայաստանի միասնական էներգետիկ համակարգում։ Դրա զարգացման հիմնական առաջնահերթությունը 2026 թ․-ից հետո ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգումն է։ Այդ գործընթացին զուգահեռ մշակվում է նոր կայանի կառուցման հարցը, և դրա համար Հայաստանին անհրաժեշտ են լրացուցիչ պաշարներ ու բարձրորակ կադրեր։
Այս և երկրի էներգետիկ հատվածի զարգացման համար այլ ռազմավարական կարևորություն ունեցող այլ հարցեր են քննարկվել Երևանում այսօր անցկացված «Հայաստանում ատոմային ոլորտի զարգացման հեռանկարները» խորագրով պանելային քննարկման ժամանակ։
Միջոցառումը կազմակերպել են «Ռոսատոմ» պետկորպորացիան և ԱԷԿ-ների շահագործման հարցերով զբաղվող «Արմատոմ» ՓԲԸ հայկական գիտահետազոտական ինստիտուտը՝ Ռուսաստանի և Հայաստանի համագործակցության շրջանակում։
Քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ Տարածքային կառավարման ու ենթակառուցվածքների նախարարության, ՀՀ կառավարությանն առընթեր Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի, ՀԱԷԿ-ի, «Էներգետիկայի գիտահետազոտական ինստիտուտ» ՓԲԸ-ի, «Ատոմային էներգետիկայի վետերանների միության», «Հայաստանի էներգետիկ գործակալության» հիմնադրամի, Ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև ոլորտային փորձագետներ ու գիտական գործիչներ։ Որպես քննարկման մոդերատոր հանդես է եկել Հայաստանում էներգետիկայի հարցերով ՄԱԿ-ի ազգային փորձագետ Արա Մարջանյանը։
Ներկայում, հայակական ԱԷԿ-ում կատարվում են պաշարների վերականգնման և կայանի շահագործումը 10 տարով երկարաձգելու աշխատանքներ, արդեն իսկ տրվել է ռեակտորային կայանքը մինչև 2026 թվականը շահագործելու հնարավորության եզրակացությունը։ Այդ ժամկետը հաստատվել է անհրաժեշտ հաշվարկներով և ինժեներական հետազոտություններով, ավարտվել են 5000 միավոր մնացորդ սարքավորումների ուսումնասիրություններն ու հիմնավորումները, արդիականացման հաշվին 10-15%-ով ավելացել է էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը, փոխվել են մեքենայացված սրահի սարքավորումներն ու կատարվել են անվտանգության բարձրացմանն ուղղված աշխատանքները։
«Առաջիկայում մենք կընդունենք Հայաստանում էներգետիկայի զարգացման մինչև 2040 թվականի ռազմավարությունը, որը հիմա մշակման փուլում է։ Դրա հիմնական ուղղություններից մեկը, ի թիվս վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների և էներգախնայողության տեխնոլոգիաների ներդրման, մինչև 2026 թվականը ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգումն է։ Բացի այդ, ռազմավարությունը նախատեսում է Հայաստանում նոր ԱԷԿ-ի կառուցման անհրաժեշտություն՝ տվյալ ոլորտում նորարարական որոշումների ընդունմամբ», - ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման ու ենթակառուցվածքների նախարարության ատոմային էներգետիկայի բաժնի պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Նունե Ալեքյանը։
ՀԱԷԿ-ի արդիականացումը թույլ կտա բարձրացնել կայանի անվտանգության մակարդակը և էներգաարտադրությունը։ Ակնկալվում է, որ առաջիկա տարիներին կայանում կանցկացվեն հետազոտոթյուններ, որոնց արդյունքներով որոշում կընդունվի ատոմակայանի շահագործման ժամկետը մինչև 2026 թվականը երկարաձգելու հնարավորության մասին։
Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախագծի ռուսական կողմի ղեկավար Յուրի Սվիրիդենկոյի խոսքով, անհրաժեշտ է ապահովել էներգաբլոկի անվտանգության մակարդակը՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխան։
««Ռոսատոմ» պետկորպորացիան ունի ԱԷԿ-ների շահագործման ժամկետների կրկնակի երկարաձգման փորձ։ Մասնավորապես, կրկնակի երկարաձգվել է Կոլսկի և Նովովորոնեժյան ԱԷԿ-ների էներգաբլոկների շահագործման ժամկետները։ Մենք առաջարկել ենք այդ կոնցեպտը հայկական կողմի քննարկմանը։ Ներկայում, հայկական կողմում, իրենց իսկ բազայի վրա մշակվում են սեփական մոտեցումները», - նշել է Յուրի Սվիրիդենկոն։

Продление срока эксплуатации Армянской АЭС после 2026 года - основной приоритет развития энергетики Армении
28/02/2020 16:03
Атомная энергетика – стратегическое направление, занимающее ключевое место в Объединенной энергетической системе Армении. Основным приоритетом ее развития является продление срока эксплуатации Армянской АЭС после 2026 года. Параллельно с этим процессом прорабатывается вопрос строительства новой станции, и для этого Армении потребуются дополнительные ресурсы и высококвалифицированные кадры.
Эти и другие стратегически важные вопросы развития сектора энергетики страны обсуждались сегодня в Ереване на панельной дискуссии «Перспективы развития атомной отрасли в Армении». В рамках сотрудничества России и Армении мероприятие было организовано Госкорпорацией «Росатом» и ЗАО «Армянский научно-исследовательский институт по эксплуатации атомных электростанций» (ЗАО НИИ «АРМАТОМ»). В дискуссии приняли участие представители Министерства территориального управления и инфраструктур Республики Армения, Комитета при Правительстве РА по Регулированию ядерной безопасности, Армянской АЭС, ЗАО «Научно-исследовательский институт энергетики» (НИИЭ), Союза ветеранов атомной энергетики Армении, Фонда «Энергетическое агентство Армении», Национального политехнического университета Армении и другие отраслевые эксперты и научные деятели. Модератором дискуссии выступил Ара Марджанян, национальный эксперт ООН по энергетике в Армении.
На сегодняшний день на Армянской атомной станции проводятся работы по восстановлению ресурса и продлению срока эксплуатации на 10 лет – уже даны заключения о возможности дальнейшей эксплуатации реакторной установки до 2026 года. Этот срок подтвержден необходимыми расчетами и инженерными исследованиями: завершено обследование и обоснование остаточного ресурса 5000 единиц оборудования, на 10-15% повышена выработка электроэнергии за счет модернизации, заменено оборудование машинного зала и выполнены работы по повышению безопасности.
«В перспективе мы примем Стратегию развития энергетики Армении до 2040 года, которая сейчас находится в разработке. Одним из основных ее направлений, наряду с развитием возобновляемых источников энергии и внедрением технологий энергосбережения, является продление срока эксплуатации ААЭС после 2026 года. Кроме того, Стратегия предусматривает необходимость строительства в Армении новой АЭС с применением инновационных решений в данной сфере», - сказала временно исполняющая обязанности начальника отдела атомной энергетики Министерства территориального управления и инфраструктур Армении Нуне Алекян.
Модернизация Армянской АЭС позволит повысить уровень ее безопасности и энерговыработку. Ожидается, что в ближайшие годы на станции будут проведены исследования, по результатам которых будет принято решение о возможности продления срока эксплуатации ААЭС после 2026.
По словам руководителя проекта по продлению срока эксплуатации Армянской АЭС с российской стороны Юрия Свириденко, необходимо обеспечить уровень безопасности энергоблока в соответствии с международными стандартами. «У Госкорпорации «Росатом» есть опыт повторного продления сроков эксплуатации АЭС. В частности, срок эксплуатации был повторно продлен на энергоблоках Кольской АЭС и Нововоронежской АЭС. Мы предложили эти концепции для обсуждения армянской стороной. В настоящее время армянской стороной на их базе разрабатываются собственные подходы», - отметил Юрий Свириденко.