Կորոնավիրուսը չի կարող տարածվել օդով երկար հեռավորությունների վրա
Փռշտոցի կամ հազի ժամանակ արտանետված կաթիլները՝ հիվանդի բերանից թռչում են ոչ ավելի, քան 1 մետր հեռավորության վրա, ասված է նոր կորոնավիրուսի տարածման հետ կապված բնակչության համար տարածված Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության խորհրդատվության մեջ:
«Ցանկացած շնչառական վիրուսից պաշտպանվելու համար անհրաժեշտ է հեռու մնալ բոլոր այն մարդկանցից, որոնց մոտ նկատվում է հազ կամ ջերմություն: Ինֆեկցիայից զերծ մնալու լավագույն միջոցը ձեռքերի սպիրտ պարունակող միջոցով մշակումն է կամ օճառով և ջրով լվանալը», - նշվում է ԱՀԿ խորհրդատվության մեջ:
ԱՀԿ-ն հայտնում է նաև, որ կորոնավիրուսները չեն կարող տարածվել օդով մեծ հեռավորությունների վրա:
«Վարակումը կարող է առաջանալ վարակված մակերեսի հետ շփումից հետո ձեռքով աչքերին, բերանին կամ քթին դիպչելով: Ինֆեկցիայից զերծ մնալու լավագույն միջոցը ձեռքերի սպիրտ պարունակող միջոցով մշակումն է կամ օճառով և ջրով լվանալը»,- նշվում է ԱՀԿ խորհրդատվության մեջ:

Коронавирусы не могут разноситься по воздуху на большие расстояния
Капли, выделяющиеся при чихании или кашле, разлетаются от больного на расстояние не более 1 метра, говорится в рекомендации Всемирной организации здравоохранения для населения в связи c распространением нового коронавируса.
«Для защиты от любого респираторного вируса необходимо держаться на расстоянии от всех, у кого наблюдаются повышенная температура и кашель, и регулярно обрабатывать руки спиртосодержащим антисептиком или мыть их водой с мылом», - отмечается в рекомендации.
ВОЗ также сообщает, что коронавирусы не могут разноситься по воздуху на большие расстояния.
«Заражение может произойти в результате прикосновения к глазам, рту или носу после контакта руками с инфицированной поверхностью. Для профилактики заражения следует регулярно обрабатывать руки спиртосодержащим антисептиком или мыть их водой с мылом», - говорится в сообщении.