Իրանում կորոնավիրուսից պաշտոնյա է մահացել
Իրանում երկուշաբթի մահացել է Նպատակահարմարության խորհրդի (Իրանի բարձրագույն ղեկավարությանն առընթեր խորհրդակցական մարմին) անդամ Մոհամադ Միրմոհամադին, հայտնում է Fars-ը:
Մահվան ստույգ պատճառը չի նշվում: Սակայն գործակալությունը հայտնում է, որ ավելի վաղ պաշտոնյայի մոտ կորոնավիրուս էր հայտնաբերվել:
Կիրակի երեկոյան նա հոսպիտալացվել էր Թեհրանում: Միրմոհամադին 72 տարեկան էր: Իր կյանքի ընթացքում նա երկու անգամ Ղոմի նահանգից ընտրվել է Իրանի Մեջլիսի (խորհրդարանի) պատգամավոր:
Իրանի առողջապահության նախարարությունը փետրվարի 19-ին հայտնել էր երկրում նոր կորոնավիրուսով վարակման առաջին դեպքերի մասին: Վարակվածները հայտնաբերվել են Ղոմ քաղաքում: Պաշտոնական տեղեկատվության համաձայն, Իրանում վարակվածների թիվը կազմում է 978, գրանցվել է մահվան առնվազն 54 դեպք:

В Иране умер высокопоставленный чиновник, заразившийся коронавирусом
Член Совета по целесообразности (совещательный орган при высшем руководителе Ирана) Мохаммад Мирмохаммади умер в понедельник. Об этом сообщает агентство Fars.
Точная причина смерти не называется. Однако агентство отмечает, что ранее у чиновника был обнаружен коронавирус. 1 марта вечером он был госпитализирован в Тегеране.
Мирмохаммади было 72 года. За свою жизнь он дважды избирался депутатом Меджлиса (парламента) Ирана от провинции Кум.
Минздрав Ирана 19 февраля сообщил о первых в стране случаях заражения новым коронавирусом. Инфицированные были выявлены в городе Куме. По официальной информации, число случаев заражения в Иране составляет 978, при этом зафиксировано по меньшей мере 54 летальных исхода.