Ամերիկացի վերլուծաբանները 2020 թ. համար hամաշխարհային տնտեսության փլուզում են կանխատեսում. պատճառը կորոնավիրուսն է
02/03/2020 16:40
«Bank of America» (BofA) կանխատեսում է ներկայացրել 2020 թվականի համար համաշխարհային տնտեսության վիճակի վերաբերյալ: Ըստ բանկի մասնագետների՝ համաշխարհային տնտեսության համար ընթացիկ տարին 2009 թվականից ի վեր առաջին անգամ վատթարագույնը կլինի, հայտնում է bankofamerica.com-ը:
Համախառն ներքին արդյունքի գլոբալ աճը կանխատեսվում է, որը 2020 թվականին մինչև 2,8 տոկոս կդանդաղի, ինչը BofA «Global Research»-ի գնահատականներով՝ 2009թ.-ի 3 տոկոսից առաջին անգամ ցածր կլինի:
Հիմնական պատճառը՝ կորոնավիրուսի բռնկումն է, որը հանգեցրել է Չինաստանում տնտեսական գործունեության անկմանը, քանի որ հիվանդությունը մեծ ծավալներով տարածվում է:
BofA-ի տնտեսագետներն ասում են, որ ԱՄՆ-Չինաստան առևտրային պատերազմը, քաղաքական անորոշությունը և թուլությունը Ճապոնիայում և Հարավային Ամերիկայի որոշ հատվածներում նույնպես հանդիսանում են «մեծ կողմնակի ազդեցության» մաս, որն ազդում է արտադրության ծավալների վրա:
«Չինաստանում շարունակվող ընդհատումները պետք է վնաս հասցնեն մատակարարման համաշխարհային ցանցին: Թույլ տուրիստական հոսքերն Ասիայի համար ևս մեծ խոչընդոտ կլինեն: Շատ երկրներում հնարավոր են բռնկման սահմանափակումներ, ինչպես Իտալիայում, ինչը կհանգեցնի կարանտինի ավելացմանն ու վստահության անկմանը», - նշում է BofA-ի տնտեսագետ Ադիթյա Բհավենը:
Դանդաղեցման շրջանակում BofA-ն նաև տեսնում է Չինաստանի աճը 2020 թվականին 5,2 տոկոսով՝ 2019թ.-ի 5.9 տոկոսի դիմաց:
Համաշխարհային ՀՆԱ-ն, բացառությամբ Չինաստանի, ակնկալվում է, որ կաճի ընդամենը 2,2 տոկոսով, ինչը նույնպես ամենացածրն է՝ անկումից հետո:
Ընկերության տնտեսագետները չեն կարծում, որ կորոնավիրուսը կվերածվի գլոբալ համաճարակի: Փոխարենը՝ նրանք դա դիտարկում են որպես դանդաղեցման ավելի լայն միտման մաս, որն առաջացել է բազմաթիվ գործոններից, որոնք կարող են խորացվել այս տարվա ԱՄՆ նախագահի ընտրություններով և Չինաստանի հետ առևտրային լարվածության շարունակականության հնարավորությամբ:
«Նախագահական առաջիկա ընտրությունները բարդությունների ևս մեկ մակարդակ են ավելացնում, քանի որ ԱՄՆ առևտրային քաղաքականությունը, հավանաբար, զգալիորեն կփոխվի Դեմոկրատ նախագահի օրոք», - գրել է Բհավեն:

Крах мировой экономики в 2020 году прогнозируют аналитики из США. Виноват коронавирус
Bank of America (BofA) дал прогноз по состоянию мировой экономики в 2020 году. По мнению специалистов банка, текущий год для мировой экономики станет худшим впервые с 2009 года, передает bankofamerica.com.
Прогнозируется, что рост валового внутреннего продукта во всем мире замедлится до 2,8% к 2020 году, что, по оценкам BofA Global Research, будет первым показателем ниже 3% с 2009 года.
Основная причина – вспышка коронавируса, которая привела к снижению экономической активности в Китае по мере распространения болезни. Экономисты BofA говорят, что торговая война между США и Китаем, политическая неопределенность и слабость в Японии и некоторых регионах Южной Америки также являются частью «большого побочного эффекта», влияющего на объем производства.
«Продолжительные сбои в работе в Китае должны повредить глобальным цепочкам поставок. Слабые туристические потоки станут еще одним препятствием для Азии. Во многих странах возможны ограниченные вспышки, подобные той, что произошла в Италии, что приведет к увеличению карантина и снижению доверия», — отмечает экономист BofA Адитья Бхаве.
В рамках замедления BofA также видит рост Китая на уровне 5,2% в 2020 году по сравнению с 5,9% в 2019 году. Ожидается, что мировой ВВП без учета Китая вырастет всего на 2,2%, что также является самым низким с момента рецессии.
Экономисты фирмы не думают, что коронавирус превратиться в глобальную пандемию. Вместо этого они рассматривают это как часть более широкой тенденции замедления, вызванной множеством факторов, которые могут быть усугублены президентскими выборами в США в этом году и возможностью продолжения воздействия торговой напряженности с Китаем.
«Предстоящие президентские выборы добавляют еще один уровень сложности, поскольку торговая политика США, вероятно, значительно изменится при президенте-демократе», — написал Бхаве.
Бхав сказал, что такие «неопределенности», как правило, имеют «запаздывающие, большие и продолжительные» последствия.