Նախարարներին հարցաքննելու սովորություն չունեմ, անկեղծ ասած՝ ցանկություն էլ. Վարչապետ
ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում այսօր «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության անդամ Մանե Թանդիլյանը վարչապետին հիշեցրեց նրա խոսքը, երբ վերջինս ասել էր, թե պետական համակարգում ծրարով փող ստանալը համակարգային կոռուպցիայի նշան է։
«Այս երկու տարվա ընթացքում իրավապահ մարմինները զբաղվե՞լ են Ձեր այդ հայտարարությամբ և որևէ նման կոռուպցիոն բացահայտում իրականացվե՞լ է», - հարցրեց Մանե Թանդիլյանը։
«Ես նախարարներին հարցաքննելու սովորություն չունեմ, և անկեղծ ասած, ցանկություն էլ չունեմ։ Երբ իրավապահ մարմիններն այնքան արդյունավետ կլինեն, որ կհասցնեն իմ բոլոր հայտարարություններով զբաղվել, դա կնշանակի, որ մենք համակարգային լուրջ հաջողությունների ենք հասել։ Պետք է արձանագրենք, որ նման պրոցեսը կարող է տեղի ունենալ երկու մարդու միջև և այդ պրոցեսի բացահայտման հետ կապված ամեն ինչ չէ, որ այդքան հեշտ է, նույնիսկ՝ ամենազարգացած իրավապահ համակարգ ունեցած երկրներում։
Այն պահին, երբ ես նման հայտարարություն արել եմ, այդ երևույթն արդեն իսկ դադարեցված է եղել, բացառվել է նման երևույթի գոյությունը և եթե հանկարծ այդպիսի տեղեկություններ ունենաք, խնդրում եմ, անպայման հայտնեք դրա մասին, որովհետև այդպիսի բան չկա և չպետք է լինի», - պատասխանեց վարչապետը։
Թանդիլյանը հետաքրքրվեց՝ արդյոք վարչապետն այդ հարցը տվել է իր ենթականերին և պատասխան ստացել է։
«Քանի որ Դուք էլ եք իմ կառավարությունում նախարար եղել, ես հիմա Ձեզ հարցնում եմ՝ տիկին Թանդիլյան, եղե՞լ է նման բան Ձեզ հետ, թե՞ ոչ», - պատասխանեց Փաշինյանը։

У меня нет привычки допрашивать министров, честно говоря, желания тоже – Никол Пашинян
Сегодня во время правительственного часа депутат парламента от фракции «Светлая Армения» Мане Тандилян напомнила премьер-министру о его словах, что получать деньги в конвертах в государственной системе – это признак системной коррупции.
«За эти два года занимались ли правоохранительные органы этим Вашим заявлением, и было ли какое-то подобное коррупционное разоблачение», - спросила Мане Тандилян.
«Я меня нет привычки допрашивать министров, честно говоря, желание тоже. Когда правоохранительные органы станут такими эффективными, что будут успевать заниматься всеми моими заявлениями, это будет значить, что мы достигли серьезных системных успехов. Нужно констатировать, что такой процесс может иметь место между двумя людьми и даже в странах с самой развитой правоохранительной системой не все, связанное с разоблачением этого процесса, так легко.
В тот момент, когда я сделал подобное заявление, это явление уже было прекращено, существование подобного явления было исключено и если у вас появятся такие сведения, прошу, обязательно сообщить об этом, поскольку подобного нет и не должно быть», - ответил премьер.
Мане Тандилян поинтересовалась, задавал ли премьер-министр этот вопрос своим подчиненным и получал ли ответ.
«Поскольку и Вы были министром в моем правительстве, сейчас я спрашиваю Вас: госпожа Тандилян, был ли с Вами такой случай или нет?» - ответил Никол Пашинян.