«Փաստ».  Արտասահմանից հրավիրել են անցումային արդարադատության և վեթինգի մասնագետների
«Փաստ» թերթը գրում է. «ԱԺ-ում քննարկման է դրվել դատաիրավական փոփոխությունների նախագծերի փաթեթը։ Նշենք, որ այն բավական ծավալուն է և վերաբերում է դատական համակարգում կոռուպցիան վերացնելու քայլերին։ Այս նախագծերով փոփոխություններ են սպասվում դատավորների կարգապահությանն ու բարեվարքությանը հետևող հանձնաժողովներում։ Հիմնական նորամուծությունն այն է, որ այդ հանձնաժողովներում, բացի դատարանների ներկայացուցիչներից, լինելու են նաև հասարակական սեկտորի կողմից նշանակված հեղինակավոր իրավաբան գիտնականներ:
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, այս հարցում, իշխանությունների հետ նախնական համաձայնություն ձեռք բերելով, առավել շահագրգիռ կերպով աշխատել են «Սորոսի» գրասենյակի ներկայացուցիչները, այդ գրասենյակից տարբեր դրամաշնորհներ ստացած հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները, այդ թվում՝ նաև այն անձինք, որոնք ժամանակին այդ սեկտորն են ներկայացրել, իսկ հիմա գործող իշխանության կազմում են։
Հենց նրանք են որպես փորձագետներ արտասահմանից հրավիրել անցումային արդարադատության և վեթինգի մասնագետների, որպեսզի վերջիններս կարողանան հայ գործընկերներին մանրամասն ներկայացնել փոփոխությունների անցկացման նրբերանգները»:

«Паст»: В Армению приглашены зарубежные специалисты по переходному правосудию и веттингу
Газета «Паст» пишет, что в Национальном Собрании обсуждается пакет законопроектов о судебно-правовых поправках. Отметим, что законодательный пакет довольно объемный и касается шагов по устранению коррупции в судебной системе. Согласно проектам, ожидаются изменения в комиссиях, осуществляющих наблюдение за дисциплиной и добропорядочностью судей. Основное новшество состоит в том, что в эти комиссии, кроме представителей судов, войдут также представители общественного сектора, авторитетные юристы-ученые.
По сведениям издания, с властями достигнута предварительная договоренность по данном вопросу. Наиболее заинтересованно работали представители офиса Сороса, получившие от этого офиса различные гранты представители общественных организаций, в том числе и лица, которые в свое время представляли этот сектор, а сейчас входят в состав действующей власти.
Именно они пригласили в качестве экспертов из-за рубежа специалистов по переходному правосудию и веттингу, чтобы последние подробно представили армянским коллегам нюансы проводимых изменений.