Ցանկացած փաստաբանի հարցրեք՝ բա՞րձր տարիքի դատավորներից են ավելի գոհ, թե՞ երիտասարդ. չի կարող պատասխանը լինել` «բարձր տարիքով դատավորից». Սուրեն Գրիգորյան
Պետք է հասկանանք, թե ինչ ժամանակաշրջանում ենք ապրում և ընկալենք, որ չունենք ստանդարտ իրավիճակ, ԱԺ-ում «ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթի հարցի քննարկման ժամանակ ասաց «Իմ քայլի» պատգամավոր Սուրեն Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով դատավորների տարիքային շեմը 28-ից 25 դարձնելուն:
«Ոչ մեկ չի ասում, որ կենսափորձը կարևոր չէ, բայց պետք է հասկանալ` մենք ինչ ժամանակաշրջանում ենք ապրում և ընկալել, որ չունենք այն ստանդարտ իրավիճակը, որ կա շատ երկրներում: Այդ թվերը որոշակի իրողությունից են սահմանվել, որը մենք այսօր չունենք: Այսօր ցանկացած փաստաբանի հարցրեք՝ բա՞րձր տարիքի դատավորներից են ավելի գոհ, թե՞ ավելի երիտասարդ: Չի կարող լինել հարցի պատասխանը, որ ավելի շատ գոհ են բարձր տարիքով դատավորներից: Չի կարող, որովհետև դա ուղղակի այդպես չի», - ասաց Գրիգորյանը:
Անդրադառնալով ԲՀԿ պատգամավոր Արման Աբովյանի ելույթի ժամանակ տեղից միջամտելուն՝ Գրիգորյանն ասաց, որ փորձում էր ուղղել փաստերը, որպեսզի Աբովյանի ելույթը սխալ հունով չգնա:
«Պարոն Աբովյան, ես տեղից, որ ասում էի, ուզում էի ուղղել, որ Ձեր ելույթը սխալ հունով չգնա, կներեք, որ ընդհատեցի, բայց որ ասում եք՝ 25 տարեկանում համալսարանն են ավարտում, ուզում եմ հասկանալ, ես 7 տարեկանում գնացել եմ դպրոց, 17-ում ընդունվել եմ համալսարան, 21-ում ավարտել եմ», - ասաց Գրիգորյանը:

Сурен Григорян: Спросите любого адвоката, кем он больше доволен – более молодыми судьями или судьями старшего возраста
04/03/2020 13:29
Нам нужно понять, в какое время живем, и осознать, что находимся в нестандартной ситуации, заявил сегодня в парламенте Армении депутат фракции «Мой шаг» Сурен Григорян в ходе обсуждения пакета законопроектов о внесении изменений и дополнений в конституционный закон «Судебный кодекс» и смежные законы.
Обратившись к снижению возрастной ценза судей с 28 до 25 лет, Сурен Григорян сказал:
«Никто не говорит, что жизненный опыт не важен, но мы должны понять в какой период живем, и осознать, что у нас нет той стандартной ситуации, которая есть во многих странах. Эти цифры установлены, исходя из определенных реалий, которых у нас сегодня нет. Спросите любого адвоката, кем он больше доволен – более молодыми судьями или судьями старшего возраста. Не может быть ответа, что они довольны судьями старшего возраста. Не может, поскольку это не так».
Касаясь того, что он прервал выступление Армана Абовяна, Сурен Григорян отметил, что пытался скорректировать факты и направить в нужное русло выступление.
«Господин Абовян, когда я прервал Ваше выступление, хотел исправить, чтобы Ваше выступление не перешло в неправильное русло.
Извините, что прервал Вас, но когда вы говорите, что университет оканчивают в 25 лет, хочу понять, я пошел в школу в 7 лет, в 17 лет поступил в университет, а в 21 год закончил», - сказал Сурен Григорян.