Գիտնականները պատմել են կորոնավիրուսի մուտացիաների մասին
Նոր տիպի կորոնավիրուսում՝ Չինաստանում բռնկումից ի վեր, մոտ 150 փոփոխություն է տեղի ունեցել, հայտնել են չինացի գիտնականները, փոխանցում է National Science Review ամսագիրը:
Գիտնականները վերլուծել են հանրամատչելի 103 գենոմ և արդեն հայտնաբերել 149 փոփոխություն՝ վիրուսի շտամում: Նշվում է, որ փոփոխությունների մեծ մասը տեղի են ունեցել վերջերս:
Պարզվել է, որ կորոնավիրուսն արդեն բաժանվել է երկու ենթատեսակի՝ L ամենատարածված (70%) և S-ն՝ դրա մասնաբաժինը 30 տոկոս:
L ենթատեսակն ավելի տարածված էր Ուհան քաղաքում բռնկման վաղ փուլերում, բայց դրա հաճախականությունը նվազել էր հունվարի սկզբին: Գիտնականները կարծում են, որ մարդու միջամտությունը ուժեղ ճնշում էր գործադրում L ենթատեսակի վրա, որը կարող է լինել ավելի ագրեսիվ և տարածվել ավելի արագ: Այս դեպքում S ենթատեսակի համեմատական տարածվածությունն աճել է թույլ սելեկտիվ ճնշման պատճառով:

Ученые рассказали о мутациях коронавируса
В новом виде коронавируса произошло около 150 изменений с начала вспышки болезни в Китае, сообщили китайские ученые, передает журнал National Science Review.
Ученые проанализировали 103 публично доступных генома и обнаружили уже 149 изменений в штамме вируса. Отмечается, что большинство изменений произошли в последнее время.
Выяснилось, что коронавирус уже разделился на два подтипа: L — наиболее часто встречающийся (70%) и S — его доля составляет 30%.
Подтип L чаще встречался на ранних этапах вспышки в Ухане, но его частота снизилась к началу января. Ученые считают, что вмешательство человека оказало сильное селективное давление на подтип L, который может быть более агрессивен и распространяется быстрее. При этом сравнительная распространенность подтипа S возросла в силу более слабого селективного давления.