Հայաստանում կորոնավիրուսով միակ վարակվածի ինքնազգացողությունը բավարար է. ԱՆ
Առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ օրական կտարվածքով իրականացվող համաճարակաբանական դիտարկումների արդյունքները փաստում են, որ սուր շնչառական վարակներով դեպքերն այսօր ունեն նվազման միտում: Նվազումն արձանագրվում է բոլոր ցուցանիշներով, մասնավորապես՝ թե´ ամբուլատոր պոլիկլինիկական կազմակերպություններ դիմելիության, թե՛ շտապ օգնության կանչերում և թե´ հոսպիտալացումներում:
Հարկ է նշել, որ դեռևս հոսպիտալացված դեպքերի 92,1%-ը կազմում են մինչև 18 տարեկան երեխաները՝ Երևանի մանկական հիվանդանոցներում:
Լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքների համաձայն` այսօր հանրապետությունում շարունակվում է գրիպի Բ տեսակի, Ա տեսակի H1N1 և H3N2 ենթատեսակների շրջանառությունը:
Շարունակվում են նաև կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) դեմ պայքարի միջոցառումները:
Հաշվի առնելով հիվանդությանը բնորոշ կասկածելի ախտանշանները և պացիենտների ուղևորության վերհուշը` իրականացվել է 162 նմուշի լաբորատոր հետազոտություն: Այս պահի դրությամբ միայն 1-ի արդյունքն է դրական: Բժիշկների գնահատմամբ` հիվանդի ինքնազգացողությունը բավարար է:

Минздрав Армении: Врачи оценивают состояние единственного больного коронавирусом как удовлетворительное
Министерство здравоохранения Армении сообщает, что результаты проводимого эпидемиологического мониторинга свидетельствуют о том, что сегодня в республике отмечается тенденция к спаду случаев острых респираторных вирусных инфекций.
Сокращение зафиксировано по всем показателям, в частности, и по обращениям в амбулаторные поликлиники, и по вызовам скорой помощи, и по госпитализациям.
Следует отметить, что 92,1% госпитализированных случаев составляют дети до 18 лет – в детских больницах Еревана.
Согласно результатам лабораторных исследований, сегодня в республике продолжают наблюдаться случаи вируса гриппа В, субтипы H1N1 и H3N2 вируса гриппа типа А.
Продолжаются также мероприятия по борьбе с распространением коронавируса (COVID-19). Проведены 162 лабораторные тесты на коронавирус, по состоянию на данный момент есть только один положительный результат.