Արդարադատություն իրականացնելու համար անհրաժեշտ են ոչ միայն լավ գիտելիքներ, այլև՝ կենսափորձ. Տարոն Սիմոնյան
Արդարադատություն իրականացնելու համար անհրաժեշտ են ոչ միայն լավ գիտելիքներ, այլև՝ կենսափորձ, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը՝ անդրադառնալով «ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններին, որոնց համաձայն նախատեսվում է դատավորների թեկնածուների տարիքային շեմը 28-ից իջեցնել 25 տարեկանի։
«Պետք է կարողանալ գիտակցել մարդկային հարաբերությունների բազմաշերտ երևույթները։ Դրա համար իմաստություն է պետք, իսկ տարիքը խելացի մարդուն իմաստություն է հաղորդում։ Միաժամանակ, տարիքային ցենզի խնդիրը, մեր կարծիքով, ոչ թե այսպես պետք է դրվի, այլ պետք է դրվի փորձառության ցենզի խնդիրը։ Օրինակ՝ անձը պետք է 5-10 տարվա փորձառություն ունենա, որպեսզի կարողանա դիմել արդարադատության ակադեմիա։ Մեզ համար շատ կարևոր է, որ ՀՀ լավագույն իրավաբանները դառնան դատավորներ», - ասաց պատգամավորը՝ շեշտելով, որ կադրային սխալ քաղաքականության ամբողջ պատասխանատվությունն ընկնում է իշխանությունների վրա։

Для осуществления правосудия нужны не только хорошие знания, но и жизненный опыт – Тарон Симонян
Для осуществления правосудия нужны не только хорошие знания, но и жизненный опыт, заявил сегодня в беседе с журналистами депутат фракции «Светлая Армения» Тарон Симонян, касаясь поправок в конституционный закон «Судебный кодекс», согласно которым предусматриваемся снизить возрастной ценз судей с 28 до 25 лет.
«Нужно осознать многослойные явления человеческих отношений. Для этого необходима мудрость, а умный человек с годами становится мудрее. Причем, по нашему мнению, вопрос возрастного ценза должен ставиться не таким образом, а в плане опытности.
Например, у человека должен быть опыт работы 5-10 лет, чтобы обратиться в академию правосудия. Для нас очень важно, чтобы судьями становились лучшие юристы Армении», - сказал депутат, отметив, что вся ответственность за неправильную кадровую политику возлагается на правительство.