Մարդու ճակատագիրը որոշելու համար դատավորը 35 տարեկանից ոչ պակաս պիտի լինի. Գագիկ Ծառուկյան
Կողմնակից եմ երիտասարդներին, մեր արժանի փոխարինողներն են, բայց 25 տարեկանը չի կարող մարդու ճակատագիրը որոշել, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանն՝ անդրադառնալով դատավորների թեկնածուների տարիքային շեմը 28-ից 25 իջեցնելուն:
«25 տարեկանից թող լինեն դատավորներ, բայց տնտեսական հարցերով, փաստաթղթերի հարցերով, բայց մարդու ճակատագիրը որոշելու համար 35 տարեկանից ոչ պակաս պիտի լինի», - ասաց նա:
Ծառուկյանը կոչ արեց միջազգային փորձն ուսումնասիրել, որտեղ ևս տարիքային շեմը բարձր է:
«Մենք վերևից աստղեր չեն իջեցնում, իրականությունն է: Ուզում են բան փոխել, թող միջազգային նորմերից օգտվեն՝ Ամերիկայի, Անգլիայի պես երկրներից», - ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ «ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է փոփոխել էթիկայի և կարգապահական հանձնաժողովի անդամների թիվը ու կազմը, ինչպես նաև իջեցվել է դատավորների թեկնածուների տարիքային շեմը` 28-ից 25: Նախագծերի փաթեթով սահմանվել են նաև դատավորների թեկնածուների ընտրության նոր մեխանիզմներ՝ վերացվել է դատարանի նախագահի նշանակման համար անհրաժեշտ տվյալ դատարանում դատավորի փորձառություն ունենալու պահանջը:

Head of Prosperous Armenia faction Gagik Tsarukyan speaking to reporters today stated that he is for encouraging young people but 25-year-old cannot decide the fates of people.
The response came to the question about discussions in the parliament suggesting making the age threshold for judge candidates 25 from existing 28.
“The 25 year old may be judges, but on economic, document affairs but not decide people’s fate. To decide people’s fate the judge must be above 35,” Tsarukyan said.
The head of the faction urged to study the international experience where the age threshold of judges is very high.
“We are not picking stars from above, it is a reality. They want to change something, but let them study the experience of the countries like the USA, UK,” he said.