Մարդու ճակատագիրը որոշելու համար դատավորը 35 տարեկանից ոչ պակաս պիտի լինի. Գագիկ Ծառուկյան
Կողմնակից եմ երիտասարդներին, մեր արժանի փոխարինողներն են, բայց 25 տարեկանը չի կարող մարդու ճակատագիրը որոշել, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանն՝ անդրադառնալով դատավորների թեկնածուների տարիքային շեմը 28-ից 25 իջեցնելուն:
«25 տարեկանից թող լինեն դատավորներ, բայց տնտեսական հարցերով, փաստաթղթերի հարցերով, բայց մարդու ճակատագիրը որոշելու համար 35 տարեկանից ոչ պակաս պիտի լինի», - ասաց նա:
Ծառուկյանը կոչ արեց միջազգային փորձն ուսումնասիրել, որտեղ ևս տարիքային շեմը բարձր է:
«Մենք վերևից աստղեր չեն իջեցնում, իրականությունն է: Ուզում են բան փոխել, թող միջազգային նորմերից օգտվեն՝ Ամերիկայի, Անգլիայի պես երկրներից», - ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ «ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է փոփոխել էթիկայի և կարգապահական հանձնաժողովի անդամների թիվը ու կազմը, ինչպես նաև իջեցվել է դատավորների թեկնածուների տարիքային շեմը` 28-ից 25: Նախագծերի փաթեթով սահմանվել են նաև դատավորների թեկնածուների ընտրության նոր մեխանիզմներ՝ վերացվել է դատարանի նախագահի նշանակման համար անհրաժեշտ տվյալ դատարանում դատավորի փորձառություն ունենալու պահանջը:

Чтобы решать судьбы людей, судье должно быть не меньше 35 лет – Гагик Царукян
«Я сторонник молодежи, это – наша достойная смена, но 25-летний не может решать судьбу человека», - заявил сегодня в беседе с журналистами руководитель фракции «Процветающая Армения» Гагик Царукян, касаясь снижения возрастного ценза судей с 28 до 25 лет.
«Пусть 25-летние будут судьями, но по экономическим вопросам, по вопросам, связанным с какими-то документами. Но чтобы решать судьбы людей, судье должно быть не меньше 35 лет», - сказал Гагик Царукян.
Он призвал изучить международный опыт и тех стран, где возрастной ценз выше.
«Не нужно изобретать что-то новое, если хотят что-то изменить, путь воспользуются международным опытом, посмотрят на такие страны как Америка, Англия», - отметил он.
Напомним, согласно пакету законопроектов о внесении изменений и дополнений в конституционный закон «Судебный кодекс» и смежные законы предлагается изменить  число членов дисциплинарной комиссии по судейской этике, а также состав этой комиссии. Кроме того, предлагается снизить возрастной ценз кандидатов в судьи с 28 до 25 лет. Пакет законопроектов устанавливает также новые механизмы выбора судей – устранить для назначения председателя суда требование о необходимости наличия у судьи опыта работы в данном суде.